REKLAMAVOG - baner główny 2018

(Pixabay CC0)

W I kwartale br. naszą granicę przekroczyło 37,6 mln cudzoziemców, co odpowiada mniej więcej liczbie ludności Polski. Wartość zakupionych przez nich w tym okresie towarów i usług wyniosła 9,35 mld zł. Dla porównania wydatki poniesione za granicą przez naszych rodaków to zaledwie 4 mld zł. W odniesieniu do analogicznego okresu 2016 roku te kwoty były wyższe odpowiednio o 7,2 i 5,7 proc.

REKLAMAPszczółka - Belka w artykułach - Sympatie (13-16.12.2018)

Aż 83 proc. ze wspomnianych 9,35 mld zł cudzoziemcy przeznaczyli na zakup produktów niespożywczych, ponad 13 proc. – na żywność i napoje bezalkoholowe i niespełna 3 proc. na usługi. Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowa­niem cudzoziemców cieszyły się nadal materiały budowlano-remontowe oraz sprzęt RTV i AGD.

W strukturze wydatków przodują Niemcy, z udziałem na poziomie 46,6 proc., przed Ukra­ińcami (20,8 proc.), Czechami (12,6 proc.), Sło­wakami (8,5 proc.), Białorusinami (6,8 proc.), Litwinami (3,1 proc.) i Rosjanami (1,5 proc.).

Jeśli chodzi o wartość produktów zaku­pionych przez statystycznego obcokrajowca podczas jednej wizyty w naszym kraju, to li­derami są Ukraińcy (731 zł), wyprzedzający Białorusinów (695 zł), Niemców (502 zł), Li­twinów (466 zł), Rosjan (452 zł), Słowaków (390 zł) i Czechów (275 zł). Wysoka pozycja przybyszów zza wschodniej granicy bierze się stąd, że nie brakuje wśród nich zorganizowa­nych grup w autobusach, które przyjeżdżają wyłącznie po to, żeby zrobić kompleksowe zakupy (przede wszystkim spożywcze) nie tylko na własne potrzeby, ale również dla rodziny czy sąsiadów. Jak wykazały badania, najwięcej cudzoziemców robi zakupy w pasie do 50 kilometrów od granicy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony