REKLAMAKORAL - SORBET - Baner Główny (22-28.05.2020)
Hipermarket Auchan, CH Tulipan, Łódź, Al. Piłsudskiego, źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych

Hipermarket Auchan, CH Tulipan, Łódź, Al. Piłsudskiego, źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych (fot. Konrad Kaszuba)

Grupa Auchan ma potężne długi w wysokości 5,2 mld euro. We wtorek 14 stycznia firma zorganizuje trzy posiedzenia komisji społeczno-ekonomicznych, których celem najprawdopodobniej będzie rozpoczęcie negocjacji w sprawie zwolnień grupowych. Zagrożonych jest nawet do tysiąca etatów – alarmują francuskie media.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Pracownicy i związki zawodowe, działające w Auchan, niecierpliwie oczekują jutrzejszych posiedzeń komisji społeczno-ekonomicznych, na których prawdopodobnie omawiane będą kwestie zwolnień grupowych. Poszczególne komisje dotyczyć mają Auchan Retail France, Auchan Retail International oraz departamentu zakupów międzynarodowych.

Pracowników niepokoi fakt, że zarząd firmy do końca nie chce ujawnić celu spotkań, ograniczając się do stwierdzenia, że chodzi o „przedstawienie sytuacji firmy i jej zamiarów”. 6 stycznia zarząd spotkał się roboczo z przedstawicielami związków zawodowych CFTC, CFE-CGC, CFDT, FO oraz CGT, jednak po tym spotkaniu nie opublikowano żadnych komunikatów. Kilka dni wcześniej w prasie francuskiej pojawiły się spekulacje, że firma przygotowuje plan dobrowolnych zwolnień, który ma objąć ok. 1000 osób.

Auchan aż 80 proc. przychodów generuje w hipermarketach. Format ten w ostatnich latach bardzo stracił na popularności i wiele sieci francuskich, zarządzających placówkami wielkopowierzchniowymi boryka się z poważnymi problemami. Auchan jest szóstą pod względem sprzedaży siecią we Francji, z 10,1 proc. udziałów w rynku – w ciągu czterech lat firma straciła 0,8 proc. udziałów rynkowych. W 2018 r. Auchan Holding raportował stratę netto w wysokości blisko 1,15 mld euro.

Firma jest też potężnie zadłużona – na dzień 30 czerwca 2019 r. dług wyniósł 5,2 mld euro – co bardzo utrudnia podejmowanie działań naprawczych i praktycznie wyklucza możliwość inwestowania i rozwoju.

Wiosną 2019 r. Auchan rozpoczął wdrażanie planu naprawczego, w ramach którego zdecydowano o sprzedaży 21 placówek, zatrudniających łącznie ok 700-800 osób. W lipcu zarząd potwierdził, że znalazł nabywców 10 obiektów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 22

 • 17
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Auchan55 3 4 miesiące temuocena: 100% 

  W Polsce już zwalniają, a za chwilę będą dalsze zwolnienia kadry

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~realny 2 4 miesiące temuocena: 100% 

  a taka to była profesjonalna sekta, tzn firma ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam343 1 4 miesiące temuocena: 100% 

  W Polsce tez maja dlugi nie ma na inwestycje i podwyzki.Opowiadaja bajki o stabilnosci i rozwoju.Brak asortymentu,ludzi do pracy i znaczacych zmian.Szukanie oszczednosci w kieszeni pracownika.

  oceń komentarz
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony