REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
- O bardzo niskich pensjach w polskim handlu mówi się już od dawna i bardzo dobrze, że wreszcie coś zaczęło zmieniać się w tym kierunku na lepsze - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl z Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- O bardzo niskich pensjach w polskim handlu mówi się już od dawna i bardzo dobrze, że wreszcie coś zaczęło zmieniać się w tym kierunku na lepsze - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl z Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. (materiały prasowe)

- O bardzo niskich pensjach w polskim handlu mówi się już od dawna i bardzo dobrze, że wreszcie coś zaczęło zmieniać się w tym kierunku na lepsze - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl z Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Co z wpływem programu 500+ na rynek pracy? Pojawiają się sygnały dotyczące tego, że kobiety rezygnują ze gorzej płatnych zajęć w handlu czy gastronomii. Jak hamować tego typu tendencje? Jak sprawić aby kobiety pozostały aktywne zawodowo?

Oczywiście w trakcie konsultacji przed uruchomieniem programu podnoszone były argumenty o dezaktywizację zawodową niektórych grup społecznych. Ten problem podnosili, m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki i minister Jarosław Gowin. Należy podkreślić, że nie mamy jeszcze twardych danych na ten temat, jedynie obawy pracodawców o utratę swoich najmniej wykwalifikowanych pracowników. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sytuacja na rynku pracy poprawia się, pensje idą w górę, a dodatkowe 500 zł w moim odczuciu będzie działało na ludzi motywująco.

W jaki sposób?

Jeśli będzie ich stać na więcej, to dlaczego mają rezygnować z pracy? Żeby znowu było ich stać na mniej? Nie sądzę. Natomiast problemem, nad którym należałoby się pochylić, jest możliwość kumulowania wypłat z różnych systemów. 500+ razem ze świadczeniami rodzinnymi, pieniędzmi z opieki społecznej, programami samorządowymi itp. daje całkiem sporą sumę. I rzeczywiście może być tak, że tym najmniej zarabiającym a posiadającym jedno dziecko, będzie się opłacało zrezygnować z pracy. Na tę chwilę jest jednak za wcześnie na wprowadzanie poprawek do programu. Będziemy go weryfikować z czasem, kiedy zbierzemy potrzebne dane i przeprowadzimy kompleksowy przegląd wypłaconych świadczeń. Mówię tutaj o przeglądzie w perspektywie dwunastu miesięcy.

Czy program może mieć negatywny wpływ na bezrobocie?

Nie mamy takich prognoz, jednak wydaje nam się, iż z punktu widzenia rynku pracy rządowy program pojawił się w idealnym momencie. Wzrost płac i zapotrzebowanie na pracownika z pewnością będzie działało aktywizująco na wszystkie osoby, które w innym wypadku myślałyby o porzuceniu etatu z powodu kilkuset złotych wsparcia na dziecko.

A propos wzrostu płac. Z dużych sieci tylko Biedronkę i Lidla stać na znaczne podwyżki dla swoich pracowników, ponieważ operują one na marżach wysokości 5-6 proc. Pozostałe sieci, takie jak Polomarket, czy Stokrotka, a nawet Tesco czy Carrefour pracują z marżami na poziomie 1-2 proc. Jeszcze gorsze perspektywy mają przed sobą najmniejsze przedsiębiorstwa handlowe. Dla nich to może być ostateczny cios, który je pogrzebie.

O bardzo niskich pensjach w polskim handlu mówi się już od dawna i bardzo dobrze, że wreszcie coś zaczęło zmieniać się w tym kierunku na lepsze. Oczywiście każdy pracodawca chciałby płacić swoim podwładnym możliwie najmniej, jednak umówmy się, iż podzielenie się z pracownikiem zyskiem na nieco większym niż dotychczas poziomie, to nie będzie dla sklepów wielkopowierzchniowych jakaś hekatomba. Wymuszenie na sieciach podwyżek w ten czy inny sposób było po prostu nieuniknione.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony