REKLAMAHELIO - natura (wiosna 2018) - baner główny

Firma Bać-Pol, jeden z największych hurtowników w Polsce, przeprowadza głęboką restrukturyzację biznesu. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zlikwidowała niemal połowę swoich oddziałów - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Dziś jest ich już tylko dziewięć, choć jeszcze na początku 2017 r. było ich 16. Czy rzeszowski operator wyjdzie cało z tej opresji?

REKLAMAPurella Food - Chlorella (luty 2018) - belka w artykułach
Leszek Bać, prezes i główny udziałowiec Grupy Bać-Pol

Leszek Bać, prezes i główny udziałowiec Grupy Bać-Pol (Bać-Pol)

Zgodnie z tym, co podaje sama spółka Bać-Pol, na koniec stycznia br. działać będzie jedynie dziewięć jej oddziałów: w Lublinie, Niepołomicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu, Zbrudzewie i Zielonej Górze. Jak się dowiedzieliśmy, 31 stycznia oficjalnie zlikwidowany zostanie oddział w Nowym Sączu.

Warto dodać, że około dwa miesiące temu została zamknięta hurtownia w podwarszawskich Ząbkach, która miała być ważnym przyczółkiem dla rzeszowskiego operatora w podboju stołecznego rynku. Ta inwestycja miała także być bramą do aktywności firmy w kolejnych województwach.

Jeszcze w kwietniu 2017 r. firma informowała na swojej stronie internetowej, że ma oddziały również w Kaliszu, Kielcach, Skierniewicach, Tarnowie, Warszawie/Ząbkach oraz Częstochowie. W 2015 r. Bać-Pol miał także swoje regionalne siedziby w Będzinie, Kałuszynie, Dębicy i Gdańsku.

Należy podkreślić, że w ramach Grupy Bać-Pol funkcjonuje nie tylko spółka Bać-Pol, lecz również firmy Marspol, Serpol, Bos-Pol, Słoneczko i Spar Polska. Dziś mają one łącznie 10 oddziałów - tyle samo, co w lutym 2015 r., choć w międzyczasie nastąpiły w tym zakresie pewne przeobrażenia. Przykładowo, Marspol trzy lata temu miał cztery oddziały, a dziś ma ich trzy (wypadł Kałuszyn). Z kolei Serpol rozrósł się z dwóch oddziałów do trzech (doszła Częstochowa) - była to wewnętrzna wymiana w ramach grupy, wcześniej ta hurtownia działała jako oddział Bać-Polu.

Na problemy Grupy Bać-Pol miało wpływ kilka istotnych czynników. Głównym powodem były zbyt duże, ogólnopolskie aspiracje władz grupy, które chciały za wszelką cenę stworzyć firmę o zasięgu ogólnopolskim, która dzięki skali i dodarciu do większej liczby detalistów mogłaby uzyskać lepsze warunki zakupowe u producentów. Niestety okazało się, że urentownienie poszczególnych hurtowni jest niezwykle trudne, a w wielu wypadkach wręcz niemożliwe. Firma dużo zainwestowała w rozwój, a następnie przez kilka lat utrzymywała – kosztem całego biznesu – wiele nierentownych hurtowni. Decyzja o zamknięciu kilku oddziałów jest próbą naprawienia błędu sprzed kilku lat.

Przyczyną kłopotów Bać-Polu jest także ostra konkurencja na rynku hurtowym i kurczący się rynek sklepów niezależnych. Jednocześnie ostatnie lata to czas, gdy marże w hurcie utrzymywały się na bardzo niskich poziomach, co przyczyniło się do problemów nie tylko Bać-Polu, ale też wielu innych hurtowników i podhurtowników. Zmienia się także rynek dostawców, którzy coraz częściej pomijają hurt, bazując na bezpośrednim dotarciu do dystrybutorów i sklepów. Dodatkowo problemy mają same sklepy, których liczba systematycznie spada. Tylko w 2017 r. w Polsce zamknięto prawie 4,5 tys. sklepów ogólnospożywczych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 37

 • 31
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (9)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Teresa 9 6 dni temu

  No tak - nie udało się uzyskać komentarza bo Leszek jest na turnieju golfa w Azji. Takie wyniki jaka polityka i jacy ludzie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin;) 8 18 dni temuocena: 100% 

  Nie mówi się wcale o problemach z Skarbówka... ciekawe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ANDRZEJ7712 7 18 dni temu

  A co ze spółką Spar Polska ,Baćpol i jest ich głównym dostawcą i właścicielem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cc 6 18 dni temuocena: 100% 

  sępy zachodnie już ostrzą pazury, polski biznes się sypie będzie mięso!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 5 18 dni temu

  Bać-pol miał również oddział w Szczecinie dla ścisłości tematu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~To-masz 4 19 dni temu

  Będzie mniej ale efektywniej dadzą radę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kastor 3 19 dni temuocena: 100% 

  Życzę powodzenia w odbudowie stabilności i płynności firmy bo nie jest dobrze jak polskie firmy z dużą tradycją i potencjałem mają problemy.

  oceń komentarz
 • ~Agata 2 19 dni temuocena: 100% 

  Leszku,życzę Ci wszystkiego najlepszego. Dasz radę ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gapcio 1 19 dni temu

  Czarę z nakładającymi się na siebie problemami przelały kłopoty spółki Alma Market, do sklepów której Bać-Pol dostarczał część asortymentu. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że zaległości Almy wobec rzeszowskiego dystrybutora mogły sięgnąć kilku milionów złotych. Żeby to było kilka milionow . Mleko się już wylało i może być kolejny trup w szafie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony
"