REKLAMAKongres Mięsny 2019 - Baner Główny (styczeń - luty 2019)

Firma Bać-Pol, jeden z największych hurtowników w Polsce, przeprowadza głęboką restrukturyzację biznesu. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zlikwidowała niemal połowę swoich oddziałów - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Dziś jest ich już tylko dziewięć, choć jeszcze na początku 2017 r. było ich 16. Czy rzeszowski operator wyjdzie cało z tej opresji?

REKLAMAMAGO - belka w artykułach - luty-marzec 2019
Leszek Bać, prezes i główny udziałowiec Grupy Bać-Pol

Leszek Bać, prezes i główny udziałowiec Grupy Bać-Pol (Bać-Pol)

Zgodnie z tym, co podaje sama spółka Bać-Pol, na koniec stycznia br. działać będzie jedynie dziewięć jej oddziałów: w Lublinie, Niepołomicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu, Zbrudzewie i Zielonej Górze. Jak się dowiedzieliśmy, 31 stycznia oficjalnie zlikwidowany zostanie oddział w Nowym Sączu.

Warto dodać, że około dwa miesiące temu została zamknięta hurtownia w podwarszawskich Ząbkach, która miała być ważnym przyczółkiem dla rzeszowskiego operatora w podboju stołecznego rynku. Ta inwestycja miała także być bramą do aktywności firmy w kolejnych województwach.

Jeszcze w kwietniu 2017 r. firma informowała na swojej stronie internetowej, że ma oddziały również w Kaliszu, Kielcach, Skierniewicach, Tarnowie, Warszawie/Ząbkach oraz Częstochowie. W 2015 r. Bać-Pol miał także swoje regionalne siedziby w Będzinie, Kałuszynie, Dębicy i Gdańsku.

Należy podkreślić, że w ramach Grupy Bać-Pol funkcjonuje nie tylko spółka Bać-Pol, lecz również firmy Marspol, Serpol, Bos-Pol, Słoneczko i Spar Polska. Dziś mają one łącznie 10 oddziałów - tyle samo, co w lutym 2015 r., choć w międzyczasie nastąpiły w tym zakresie pewne przeobrażenia. Przykładowo, Marspol trzy lata temu miał cztery oddziały, a dziś ma ich trzy (wypadł Kałuszyn). Z kolei Serpol rozrósł się z dwóch oddziałów do trzech (doszła Częstochowa) - była to wewnętrzna wymiana w ramach grupy, wcześniej ta hurtownia działała jako oddział Bać-Polu.

Na problemy Grupy Bać-Pol miało wpływ kilka istotnych czynników. Głównym powodem były zbyt duże, ogólnopolskie aspiracje władz grupy, które chciały za wszelką cenę stworzyć firmę o zasięgu ogólnopolskim, która dzięki skali i dodarciu do większej liczby detalistów mogłaby uzyskać lepsze warunki zakupowe u producentów. Niestety okazało się, że urentownienie poszczególnych hurtowni jest niezwykle trudne, a w wielu wypadkach wręcz niemożliwe. Firma dużo zainwestowała w rozwój, a następnie przez kilka lat utrzymywała – kosztem całego biznesu – wiele nierentownych hurtowni. Decyzja o zamknięciu kilku oddziałów jest próbą naprawienia błędu sprzed kilku lat.

Przyczyną kłopotów Bać-Polu jest także ostra konkurencja na rynku hurtowym i kurczący się rynek sklepów niezależnych. Jednocześnie ostatnie lata to czas, gdy marże w hurcie utrzymywały się na bardzo niskich poziomach, co przyczyniło się do problemów nie tylko Bać-Polu, ale też wielu innych hurtowników i podhurtowników. Zmienia się także rynek dostawców, którzy coraz częściej pomijają hurt, bazując na bezpośrednim dotarciu do dystrybutorów i sklepów. Dodatkowo problemy mają same sklepy, których liczba systematycznie spada. Tylko w 2017 r. w Polsce zamknięto prawie 4,5 tys. sklepów ogólnospożywczych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 62

 • 50
  BARDZO PRZYDATNY
 • 10
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (13)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~AJ 13 miesiąc temu

  Dla czego polska spożywka sypie się? Ludzie 4000 sklepów Biedronki, Lidle. To one likwidują niezależne sklepy. Rozejrzyjcie się dookoła. Wszystkie które istniały są w nie bycie. Mam dobra radę dla rządzących. Wiem co mogą w tej sytuacji zrobić. Powinni wykupić tanie bilety lotnicze do Portugalii. tam w Jeronimo Martins będą uzgadniali kontraktacje dla polskiego rolnictwa i przetwórstwa w najbliższych latach. Zniszczenie polskiego hurtu i detalu spożywczego- to mogło się stać tylko w Polsce. Wyobrażacie sobie to w innym kraju? Bać Pol upadł przede wszystkim dla tego że większość hurtu jest poniżej kreski. Koncerny -producenci typu Ferrero współdziałają razem w celu wyeliminowania handlu tradycyjnego ponieważ dużo trudniej go kontrolować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~B? 12 8 miesięcy temu

  B? Firma i jej oddziały rzeczywiście wymagają daleko idącej modernizacji .Wszystkie te wpisy i opinie negatywne są prawdziwe i pokrywają się z rzeczywistością. To samo dzieje się w innych oddziałach .Nie mogę zrozumieć jak można przyznawać opinię rzetelnego pracodawcy.Taki przykład - w Częstochowie zimą każdego roku zamarza woda ,jest tak zimno ,nie ma toalety, jak pracować w takich warunkach?To samo było tej zimy w te mrozy.Chcą powykańczać ludzi i to POLSKA firma.Tak mają wykonaną instalację, na własne życzenie.Chodzi o to aby maksymalnie wykorzystać ludzi,tylko dużo obiecują. A firmę tworzą ludzie i atmosfera pracy,a nie lizusostwo. Brak jest socjalu,premii.Wszystko po znajomości.Jak zachorujesz to cię zwolnią,ale w jakich warunkach pracujesz to nie istotne.Pańszczyzna czy co?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Włodek 11 11 miesięcy temuocena: 71% 

  Jak się vice prezesowi płaci 60 tys. zł miesięcznie i trzyma się bandę kretynów - dupowłazów na stołkach, to taki musi być finał. Gdyby w firmie był Stanisław Bać, to 95 % tych pseudo managerów nie miało by szans na zatrudnienie, a pozostali dawno by wylecieli na zielona trawkę. Leszek to niestety cieniutki jak barszcz biznesmen.

  oceń komentarz
 • ~H 10 11 miesięcy temu

  Upadłość 31.03

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Teresa 9 ponad rok temuocena: 100% 

  No tak - nie udało się uzyskać komentarza bo Leszek jest na turnieju golfa w Azji. Takie wyniki jaka polityka i jacy ludzie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin;) 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Nie mówi się wcale o problemach z Skarbówka... ciekawe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ANDRZEJ7712 7 ponad rok temu

  A co ze spółką Spar Polska ,Baćpol i jest ich głównym dostawcą i właścicielem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cc 6 ponad rok temuocena: 100% 

  sępy zachodnie już ostrzą pazury, polski biznes się sypie będzie mięso!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 5 ponad rok temu

  Bać-pol miał również oddział w Szczecinie dla ścisłości tematu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~To-masz 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Będzie mniej ale efektywniej dadzą radę

  oceń komentarz
 • ~kastor 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Życzę powodzenia w odbudowie stabilności i płynności firmy bo nie jest dobrze jak polskie firmy z dużą tradycją i potencjałem mają problemy.

  oceń komentarz
 • ~Agata 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Leszku,życzę Ci wszystkiego najlepszego. Dasz radę ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gapcio 1 ponad rok temu

  Czarę z nakładającymi się na siebie problemami przelały kłopoty spółki Alma Market, do sklepów której Bać-Pol dostarczał część asortymentu. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że zaległości Almy wobec rzeszowskiego dystrybutora mogły sięgnąć kilku milionów złotych. Żeby to było kilka milionow . Mleko się już wylało i może być kolejny trup w szafie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony