REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)
Na zdj. Multistore Baltona Duty Free na Lotnisku Chopina w Warszawie

Na zdj. Multistore Baltona Duty Free na Lotnisku Chopina w Warszawie (fot. materiały prasowe, Baltona)

Grupa kapitałowa PHZ Baltona w pierwszym półroczu osiągnęła przychody netto rzędu ponad 250 mln zł (dane skonsolidowane) wobec 202,6 mln zł przychodów w tym samym okresie poprzedniego roku.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

10-krotnie wzrosła strata netto grupy. W pierwszych sześciu miesiącach 2018 r. firma odnotowała "tylko" 4,2 mln zł straty, a w pierwszym półroczu bieżącego roku było to już niemal 45 mln euro straty. Baltona tłumaczy, że to w dużej mierze efekt ujęcia w kosztach amortyzacji niektórych aktywów, co wynikało z wprowadzenia nowego standardu rachunkowości MSSF 16. Amortyzacja ta wyniosła aż 41,2 mln zł.

Tym samym warto spojrzeć na wynik EBITDA spółki, który uwzględnia korektę wynikającą właśnie z amortyzacji, a także odpisów z tytułu utraty wartości. Pierwsze półrocze br. Baltona zakończyła z zyskiem EBITDA rzędu 21 mln zł. Rok temu EBITDA za okres styczeń-czerwiec wynosiła tylko 0,6 mln zł.

Powyższe dane pochodzą z opublikowanych w sobotę wstępnych wyników za pierwsze półroczne spółki notowanej na giełdzie w Warszawie.

- Zaprezentowane wyniki i dane finansowe stanowią wstępne dane uzyskane w trakcie przygotowania sprawozdań finansowych za okres sprawozdawczy, według najlepszej wiedzy zarządu, na dzień ich sporządzenia i w oparciu o założenie, że nie powstaną (w szczególności w toku realizacji czynności rewizji finansowej) okoliczności, które mogłyby istotnie wpłynąć na zaprezentowane pozycje po dniu opublikowania załączonych danych finansowych - tłumaczy zarząd Baltony.

Ostateczne wyniki finansowe Baltony za okres styczeń-czerwiec 2019 r. opublikowane zostaną w poniedziałek 30 września.

Warto zauważyć, że Baltona już teraz zwraca uwagę, że wygenerowała w pierwszym półroczu "niższą od założonej pierwotnie" sprzedaż w lokalizacjach na lotnisku w Warszawie. Spółka podkreśla, że jest to związane "z przesunięciami harmonogramu uruchomienia poszczególnych punktów".

Z raportu firmy dowiadujemy się także, że w pierwszym półroczu Baltona otworzyła magazyn centralny, zmieniła łańcuch dostaw i przeszła na dostawy bezpośrednie od producentów towarów handlowych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony