REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Bankomat

Bankomat (materiały prasowe)

Z danych NBP wynika, że w II kwartale liczba bankomatów w Polsce spadła o 223 maszyny. To efekt tego, że coraz dokonujemy transakcji bezgotówkowych. Zdaniem ekspertów trend będzie postępował.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

To zwrot o 180 stopni, ponieważ do tej pory liczba bankomatów rosła rocznie średnio o 1-2 tys. I to, mimo że liczba operacji dokonywanych za ich pośrednictwem systematycznie spadała. W II kwartale w Polsce funkcjonowało 23 528 bankomatów, czyli o 223 mniej niż w I kwartale.

Zdaniem ekspertów trend spadkowy zostanie nieco zahamowany dzięki zaoferowaniu nowych funkcji, takich jak chociażby możliwość wpłacania pieniędzy, ale na dłuższą metę liczba urządzeń będzie zmniejszać się.  Gotówka, w coraz większym stopniu jest, bowiem zastępowana przez płatności bezgotówkowe. Łączna wartość wypłat z bankomatów w pierwszym półroczu 2017 r. to 156 mld zł, a płatności kartą wykonaliśmy w tym okresie na kwotę 122 mld zł. Fizyczna waluta wciąż cieszy się dużą popularnością, jednak trend od odchodzenia od używania jej wyraźnie się nasila. Wartość płatności kartą przyrasta w tempie około 20 proc. rocznie. Wartość wypłat również rośnie, ale znacznie wolniej – o ok. 7proc. rocznie. Jeśli taki stan się utrzyma, to w 2021 r. wartość dokonanych płatności kartą przewyższy wypłaty gotówki. Eksperci przekonuj, że później gotówka będzie systematycznie traciła na znaczeniu. W rezultacie bankomaty, nawet te z funkcją wpłat, będą coraz rzadziej wykorzystywane i duża ich część będzie musiało zniknąć z naszych ulic.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 5
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony