REKLAMAMLEKOVITA - DarPro 2020 - Baner Główny (kwiecień 2020)
Zdaniem PRCH, zakaz handlu w niedziele oznacza spadek zatrudnienia o 36 400 osób, z czego 21 200 w samym handlu

Zdaniem PRCH, zakaz handlu w niedziele oznacza spadek zatrudnienia o 36 400 osób, z czego 21 200 w samym handlu (fot. materiały JMP)

Zakaz handlu w niedziele będzie miał bezpośrednie przełożenie na rynek pracy. Jakie? Opinie na ten temat są skrajne: od braku większych konsekwencji zakładanego przez rząd po spadek zatrudnienia o ponad 36 000 osób prognozowany przez ekspertów z organizacji branżowych.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

W stanowisku rządu (z 22 marca br.) do projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele wskazano, że nie przewiduje się zwiększenia liczby osób bezrobotnych w konsekwencji zmiany przepisów. „W obecnej stosunkowo dobrej sytuacji na rynku pracy, przy uwzględnieniu zmian demograficznych (coroczny spadek liczby osób w wieku 15-64 lat), można przypuszczać, że osoby, które stracą pracę w jednym miejscu, powinny szybko znaleźć inne zajęcie. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele prawdopodobnie będzie się wiązać z czasowym zwiększeniem przepływów pracowników na rynku pracy. Placówki handlowe, które są obecnie otwarte w niedziele, mogą zmniejszyć zatrudnienie, gdy zakaz handlu w tym dniu zostanie wprowadzony. Z drugiej strony wzrosnąć może zatrudnienie w pozostałe dni tygodnia” – czytamy w dokumencie.

Rząd argumentuje, że jeśli klienci zmienią miejsce, w którym robią zakupy (tzn. częściej będą je robić w innych sklepach niż te, które odwiedzali w niedziele), część osób znajdzie nowe zajęcie również w handlu, ale w innej placówce. Jeżeli zaś właściciele małych sklepów postanowią osobiście prowadzić sprzedaż w niedziele, część z nich być może zatrudni pracowników do pracy w inne dni tygodnia, co przełoży się na wzrost zatrudnienia w małych sklepach. W niektórych placówkach prognozowane jest z kolei zmniejszenie wymiaru czasu pracy zatrudnionych osób.

Tymczasem eksperci Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) przekonują, że wnioski autorów projektu są sprzeczne zarówno z wynikami badań, jak również ze skutkami zaobserwowanymi w krajach, które zakazały handlu w niedziele. Rada przygotowała analizę, w której zestawia stanowisko rządu z własnymi danymi i faktami.

Stanowisko rządu:

Nie przewiduje się zwiększenia liczby osób bezrobotnych w konsekwencji zmiany przepisów dotyczących handlu w niedziele.

Stanowisko PRCH:

W Polsce prognozuje się spadek zatrudnienia o 36 400 osób, z czego 21 200 w samym handlu. Pozostali mogą stracić pracę w usługach zależnych od handlu w niedziele – m.in. sprzątanie, ochrona, gastronomia i inne usługi w centrach handlowych. Na Węgrzech zakaz handlu w niedziele zwiększył bezrobocie. Po wprowadzeniu regulacji w marcu 2015 roku, już w maju zatrudnienie w sektorze handlowym było o 3000 osób niższe niż w lutym 2015 roku. Do krótszej pracy potrzeba mniej pracowników – analogiczne regulacje obniżyły zatrudnienie w handlu w Holandii, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Zatrudnienie straci wielu studentów i uczniów, dla których handel jest najczęściej pierwszym miejscem pracy i szansą na zarobek.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~konsument 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Czy inne grupy zawodowe pracujące przez cały tydzień rowniez otrzymaja z automatu jeden dzien wolnego? Dlaczego jedna grupa zawodowa ma miec specjalny przywilej wolnych niedziel? Ja prosze o wolne wtorki. Moze wolne srody dla sluzby zdrowia, dla energetykow srody, czwartki wolne dla strazakow i sluzb mundurowych a piatki ustawowo wolne dla pracownikow transportu i komunikacji autobusowej, kolejowej, tramwajowej i metra! Kazda grupa zawodowa w Kraju powinna otrzymac ustawowy dodatkowy dzien wolny.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~John 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Moim zdaniem te czarne scenariusze nie mają pokrycia ponieważ handel cierpi na brak pracowników. A więc nie powinno mieć to wpływu na ilość osób zatrudnionych- w ostateczności nie będzie wolnych wakatów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Handlowiec 1 ponad rok temuocena: 20% 

  Oczywiscie ze handel bedzie potrzebowal mniej pracownikow z powodu wolnych niedziel. Teraz zatrudnia sie wiecej osob wlasnie ze wzgledu na to by przy ustalonej ilosci godzin do przepracowania w miesiacu mozna bylo oblozyc weekendy i oddac wolne dni na tygodniu. Jesli odejdzie niedziela bedzie mniej godzin do oddania i co za tym idzie bedzie mozna ztrudnic mniej osob

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMARetail FMCG Congress - Half Page - marzec-kwiecień 2020
do góry strony