REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 06.08.2019)

(fot. za Youtube/JMP)

Spór między Jeronimo Martins Polska a związkami działającymi w firmie wchodzi na nowy poziom. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, dwa ze związków zablokowały czerwcowe posiedzenie Komisji Socjalnej, w związku z czym - jak poinformował zarząd Jeronimo Martins - ok. pół tysiąca pracowników Biedronki nie otrzyma zapomogi przed rozpoczęciem wakacji.

REKLAMAKongres Alkohole i Napoje - Belka w artykułach (lipiec 2019)

Jak wynika z pisma wysłanego przez zarząd Jeronimo Martins Polska, posiedzenie Komisji Socjalnej miało się odbyć w czerwcu br. Jednak dwa związki zawodowe - NSZZ Solidarność '80 oraz WZZ Sierpień '80, korzystając z zapisów formalnych, zablokowały jej posiedzenie.

Według Jeronimo Martins, ze względu na taki rozwój wydarzeń, około 500 pracowników sieci Biedronka nie otrzyma przed wakacjami zapomogi. - W opinii pracodawcy odmowa ta jest sprzeczna z celami działalności socjalnej prowadzonej w JMP SA i nie służy dobru pracowników - brzmi fragment pisma.

Kolejne posiedzenie komisji planowane jest na 6 lipca br.

Jak tłumaczy w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl Rafał Nitkowski z Sierpnia '80, zgoda na posiedzenie komisji byłaby jego zdaniem złamaniem regulaminu pracy wprowadzonego w marcu przez Jeronimo Martins. Odnośnie tego dokumentu cały czas toczy się spór między związkami a firmą. Zapisy regulaminu mówią, że posiedzenie Komisji Socjalnej odbywa się co dwa miesiące. Tymczasem taka Komisja odbyła się w maju. Jak zaznaczył Nitkowski, posiedzenie Komisji w lipcu odbędzie się zgodnie z planem. Jednocześnie związkowiec winą za całą sytuację obarcza pracodawcę.

Robert Jacyno z NSZZ Solidarność '80 w Jeronimo Martins Polska w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl stwierdził, że list Jeronimo jest manipulacją. - To manipulacja ze strony pracodawcy, mająca na celu zdyskredytowanie związków zawodowych w oczach pracowników - powiedział.

Jak zaznaczył, zmiany w regulaminie wypłynęły ze strony firmy. Wcześniej podobne spotkania odbywały się co miesiąc. Zarząd Biedronki nie przychylił się do postulatów związkowców, by pozostać przy starych przepisach. Brak zgody na spotkanie w czerwcu wynikało także z faktu, że majowe posiedzenie Komisji trwało dwa dni, przy czym zwyczajowo były one całodniowymi spotkaniami. - Można uznać, że w maju były dwa spotkania - dodał Jacyno.

Przypomnijmy, że niektóre związki zawodowe działające w JMP uznają, że marcowe zmiany w regulaminie pracy w Jeronimo Martins, wprowadzające m.in. trzecią dobę pracowniczą w poniedziałki po niedzielach z zakazem handlu, zostały wdrożone nielegalnie. Biedronka temu zaprzecza. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła już w tej sprawie kontrolę. Jak uznała PIP, nowy sposób uregulowania kwestii doby pracowniczej jest zgodny z prawem. Jednak, jak zapowiada w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Rafał Nitkowski, związkowcy złożyli już wniosek o ponowne sprawdzenie tej sprawy przez instytucje państwowe.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 13

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 6
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Bublexi z Tczewa 6 ponad rok temu

  Ten związek to istnieje jeszcze? Nie to nie może być prawdą!Jacyno to jedna WIELKA PORAŻKA KLĘSKA NIEWYPAŁ!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obywatel 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Związki do likwidacji! Sierpień "80 - to już historia.

  oceń komentarz
 • ~Oddaj moje składki 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Dla związkó nie są ważni pracownicy, mecz ważniejszy.

  oceń komentarz
 • ~KasjerBiedronka 3 ponad rok temuocena: 100% 

  prawda jest taka że związki niszczą firmy, chcesz przynależeć do związku ? wpłacaj 1% ze swojej pensji na rzecz związku który zawsze, ale to zawsze robi wszystko byle by dokopać pracodawcy. przy wolnych niedzielach, skandal z dobami pracowniczymi, przy podwyzkach skandal ze tu mniej, tu wiecej, wiec w efekcie nie wazne jaka firma co zrobi zwiazek zawsze sie przyczepi

  oceń komentarz
 • ~Qwerty 2 ponad rok temuocena: 67% 

  Jak pisze Pan Jacyno - rzecznik prasowy, dwa spotkania w maju, to już za dużo. Olewamy pracowników, liczy się tylko nasza wygoda.

  oceń komentarz
 • ~Dzieci w puiaskownicy, a nie związkowcy. 1 ponad rok temuocena: 67% 

  Piaskownica.

  oceń komentarz
do góry strony