REKLAMAJACOBS - baner główny - kawa jak z kawiarnii (marzec 2019)
Biedronka i Lidl biją się o pracowników w Polsce

Biedronka i Lidl biją się o pracowników w Polsce (fot. materiały prasowe, JMP)

- Jak widać, wprowadzona już od 1 stycznia 2018 roku podwyżka płac dla pracowników Biedronki ma wymierny wpływ na rynek pracy w całym sektorze handlowym - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins, poproszony o komentarz w sprawie tego, czy Biedronka zamierza zareagować na najnowsze podwyżki w konkurencyjnym Lidlu.

REKLAMAATLANTA - Bakal vintage - Belka w artykułach (marzec 2019)

Sieć Lidl ogłosiła dziś, że w marcu podwyższy pensje sprzedawców-kasjerów średnio o 9,3 proc. Zaraz po podpisaniu pierwszej umowy, pracownicy Lidla otrzymywać mogą 3550 zł brutto miesięcznie. To tyle, ile Biedronka oferuje kasjerom z trzyletnim stażem, w dodatku tylko tym, którzy mogą się pochwalić 100-proc. frekwencją w pracy (porównanie pensji dla pracowników z Warszawy zatrudnionych na pełny etat; nie uwzględnia ewentualnych premii za wyniki sklepów). Z kolei osoby pracujące w Lidlu w stolicy co najmniej od dwóch lat wkrótce będą mogły zarabiać nawet 4050 zł brutto.

Arkadiusz Mierzwa nie zdradza, czy Biedronka planuje w jakiś sposób zareagować na ruch konkurenta, stanowiący najnowszą odsłonę wojny o pracownika w handlu w Polsce. Między wierszami sugeruje natomiast, że to Lidl odpowiada na działania Biedronki, a nie na odwrót. Przedstawiciel Jeronimo Martins zwraca uwagę na "niespotykaną skalę" niedawnych, czwartych w ciągu dwóch lat podwyżek w Biedronce, które dotyczyły zarówno kasjerów, jak i pracowników centrów dystrybucyjnych grupy.

Zdaniem sieci Biedronka, ostatnie podwyżki wyniosły od 200 zł do 550 zł brutto (w zależności od lokalizacji, stażu pracy i konkretnego stanowiska). Faktycznie jednak w dużej części przypadków podstawa pensji kasjerów w Biedronce uległa podwyższeniu o 100 zł brutto, o tyle samo wzrósł ewentualny bonus za frekwencję (nie wszyscy spełnią kryteria jego przyznania), ale już premia za wyniki osiągane przez sklepy uległa obniżeniu.

Podwyżkom podstawy pensji i bonusu frekwencyjnego w Biedronce towarzyszyła modyfikacja premii za wyniki osiągane przez poszczególne placówki. Te "bonusy", zamiast co miesiąc jak w 2017 r., przyznawane są teraz przez Biedronkę tylko raz na kwartał. Ich wysokość zmieniła się na ogół z 330 zł brutto do 500 zł brutto. To oznacza, że pracownik spełniający wszystkie kryteria może okazać się "stratny" o 163 zł miesięcznie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jeśli załapie się na wszystkie premie w roku, otrzyma łącznie 2000 zł brutto, a wcześniej mógł zdobyć aż 3960 zł brutto.

Warto podkreślić, że również w Lidlu obowiązują pewne "haczyki". Jak słyszymy od pracowników tej sieci, stosunkowo częstą praktyką w firmie jest proponowanie zatrudnienia jedynie na część etatu. Dla takich osób - nawet, jeśli zatrudnione są w Warszawie - bariera 4 tys. zł zarobków miesięcznie będzie na razie nie do przebicia. Zapytaliśmy biuro prasowe Lidla o to, jaka część pracowników zatrudniona jest w sieci na niepełnym etacie. Jeśli otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy tekst.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~61 3 ponad rok temu

  zaraz będą podwyżki cen

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak2018 2 ponad rok temuocena: 50% 

  Pracuję w Lidlu 4 rok i załapałem się na trzy podwyżki. Wychodzi na to, że są co roku. Poza tym poza pieniędzmi liczy się cała reszta. Np. w ubraniach Lidla czuję się elegancko. A w barwach Biedronki byłoby to nieosiągalne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DrHouse 1 ponad rok temuocena: 100% 

  W lidlu były podwyżki zawsze i tylko w marcu! Nie zależnie od biedronek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony