REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

Największa sieć handlowa w Polsce, Biedronka, zachęca do pracy obcokrajowców. W niektórych sklepach sieci pojawiły się ogłoszenia o pracę przygotowane w języku ukraińskim. Widnieje na nich napis: "pracevlasztujemo prodavcja-kasyra".

REKLAMA
Ogłoszenie o pracę w jęz. ukraińskim

Ogłoszenie o pracę w jęz. ukraińskim (fot. NSZZ Solidarność '80, za: Facebook)

W ogłoszeniu, którego zdjęcie opublikowali w internecie przedstawiciele związku zawodowego NSZZ Solidarność '80 w JMP, możemy wyczytać, że Biedronka oferuje Ukraińcom chętnym do pracy na stanowisku sprzedawcy-kasjera umowę o pracę bez okresu próbnego. Wśród oferowanych benefitów wskazane są m.in.: konkurencyjne wynagrodzenie, premia roczna, dopasowanie godzin pracy do potrzeb pracowników, program pożyczek i wsparcia.

Od Ukraińców szukających zatrudnienia w sklepach sieci, dyskonter wymagać będzie: obsługi klienta, pracy z produktami/towarem, oraz dbania o wygląd sklepów.

W ostatnich kilkunastu miesiącach pracę w handlu w Polsce podjęło wyjątkowo dużo Ukraińców. Ma to związek ze zmianami na rynku pracy, takimi jak wyjątkowo niski poziom bezrobocia, czy zmniejszenie populacji kraju. Handel zmuszony jest do walki o pracownika, stąd m.in. presja na podwyższanie płac.

Ja wynika z raportu "Barometr Imigracji Zarobkowej", w tym roku w Polsce pracować może legalnie nawet 3 mln Ukraińców. W ubiegłym roku pracowało w ten sposób 2 mln osób pochodzących z tego kraju. Nic dziwnego, że z tych zasobów skorzystać chce Biedronka, będąca jednym z największych pracodawców w Polsce.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 16

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ola 3 ponad rok temuocena: 50% 

  "dopasowanie godzin pracy do potrzeb pracowników" A dla polskiej kasjerki grafik zmieniany 20 razy w miesiącu bez możliwości zaplanowania dnia do przodu. I wzywanie po kilka razy w miesiącu do pracy na telefon. Nie ma jak zaplanować opieki nad dzieckiem z mężem a Ukraińcom zapewni ją firma. To nazywa się równe traktowanie pracowników

  oceń komentarz
 • ~zdziwiony klient 2 ponad rok temuocena: 60% 

  Klient ma się uczyć ukraińskiego, żeby zrozumieć obsługę? Jeśli Polak jedzie do Niemiec, to gospodarze kraju wymagają żeby mówił w ich języku jeśli ma obsługiwać Niemców. A w Polsce to my, jako gospodarze we własnym kraju, mamy mówić nie po polsku? Nasz język chroni Ustawa o języku polskim!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdzuwiona 1 ponad rok temuocena: 67% 

  A podobno dla polskich pracowników problem dofinansowanie do przedszkola

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony