REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny (marzec 2019)

(Fot. Wiadomości Handlowe)

Upały dają się we znaki właścicielom sklepów. Wyzwaniem staje się utrzymanie odpowiedniej temperatury w regałach chłodniczych. Jedna z podwarszawskich Biedronek musiała zutylizować część produktów, ze względu na znaczne przekroczenie temperatury przechowywania.

REKLAMAPURELLA - Batony BeRAW - Belka w artykułach (marzec 2019)

Podczas kulminacji upałów, nasza redakcja odwiedziła losowo wybrane sklepy różnych sieci. Sytuacja w placówkach jest dość dobra. Temperatura lodówek w Tesco, Carrefour, Lidl i Żabka nie przekraczała 5 stopni Celsjusza. Przypomnijmy, według standardów bezpieczeństwa żywności, produkty umieszczone w regałach chłodniczych muszą mieć zagwarantowaną temperaturę między około 0 a 5 stopni Celsjusza (w zależności od rodzaju chłodni - według instrukcji producenta). Wzrost temperatury powyżej tej skali prowadzi m.in. do namnażania się bakterii.

W trakcie wizyty w jednej z podwarszawskich Biedronek wykryto jednak anomalię. W części z regałów chłodniczych temperatury wynosiły od 4 do 5 stopni, znaleźliśmy jednak także i takie, w których temperatura znacząco przekraczała 10 stopni Celsjusza - a dokładniej wynosiła 16,7 stopni. W lodówce przechowywane były m.in. dania gotowe i ciasta.

O komentarz poprosiliśmy Jeronimo Martins Polska. - Z naszych ustaleń wynika, że w wskazanym sklepie wybrane urządzenia chłodnicze rzeczywiście nie działały poprawnie - informuje biuro prasowe firmy.

Jak zapewniają przedstawiciele właściciela Biedronki, awaria została zgłoszona służbom, a znajdujące się w lodówkach produkty poddano utylizacji. - Jeszcze raz zwróciliśmy uwagę pracownikom na konieczność przestrzegania obowiązujących w całej sieci Biedronka procedur kontroli w tym zakresie - dodaje biuro prasowe JMP.

Marta Mańki, menedżer ds. bezpieczeństwa żywności w sieci Biedronka wyjaśniła również, jak wyglądają procedury firmy w zakresie kontroli temperatury.

- W sieci Biedronka obowiązuje system zapewnienia bezpieczeństwa żywności HACCP. W jego ramach pracownicy sklepów w okresie letnim mają obowiązek kilkukrotnego monitorowania właściwego poziomu temperatury w urządzeniach chłodniczych. W przypadku zaobserwowania, że temperatura jest zbliżona do poziomu maksymalnej dopuszczalnej, ustalonej dla danego urządzenia, personel reguluje jego parametry, aby ograniczyć dalszy wzrost temperatury. Jeśli mimo to nastąpi dalszy wzrost temperatury, pełnowartościowe produkty umieszczane są w chłodziarkach z odpowiednią temperaturą, a produkty niepełnowartościowe podlegają utylizacji. Obowiązujące procedury określają również poziom temperatury minimalnej i maksymalnej dla urządzeń chłodniczych tak, aby zagwarantować warunki przechowywania produktów zgodnie z wytycznymi producenta – komentuje.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 28

 • 15
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 6
  OBOJĘTNY
 • 6
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~bartek 8 7 miesięcy temu

  lodowki w biedronce na al rzeczypospolitej nie dzialaja juz 3 tydzien! dosyc to dziwne i zabawne ze nie moga sobie poradzic!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Znawca 7 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Nieprawdą jest to, że podczas defrostingu temperatura może sięgać 17-19 stopni. Jeśli tak jest to oznacza, że urządzenie jest zepsute. Do tego na wyświetlaczu powinna pojawić się informacja graficzna, że urządzenie jest w trakcie procesu defrostingu - czego na zdjęciu nie widać. Prawda jest taka, że w personel nie ma możliwości monitorować na bieżąco temperatur w urządzeniach ani dokonywać regulacji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fructis 6 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Polecam uważać na mięso w poznańskich biedronkach.. szkoda pieniędzy na zepsute a biedronka i tak wypiera sie wszystkiego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lenin 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

  "personel reguluje jego parametry," czym ?? hahaha chyba wkładając do lodówek masy lodu ! ale kpina ! ludzie nie wierzcie w to co czytacie ! porażka

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hello 4 7 miesięcy temuocena: 0% 

  W Biedrze przy nowym Nowym Świecie jakiś czas temu nie było prądu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~heh 3 7 miesięcy temuocena: 75% 

  Do ŁR .... Rozumiem, że w tej biedronce i nie tylko tam, nastąpiła awaria agregatu, ale zdjęcie nie jest z tego miejsca. Chodzi o to, że każdy regał chłodniczy jest zaprogramowany na rozmrażanie. Zazwyczaj odbywa się to 4 razy na dobę i wtedy taki regał osiąga temperaturę 12-19 stopni. Czasami są nawet włączane grzałki wraz z nadmuchem aby przyśpieszyć odszranianie kanałów. Ktoś kto widzi takie zdjęcie a potem idzie na zakupy do sklepu, staje przed regałem chłodniczym i widzi temperature powiedzmy 15 stopni, może pomyśleć, że nastąpiła awaria i odstąpić od zakupu w takim sklepie, sądząc że produkty będą po prostu zepsute. Tym,czasem mamy do czynienia z zupełnie normalnym cyklem pracy regałów chłodniczych. Przy awarii agregatu, regał chłodniczy zazwyczaj przyjmuje temperature otoczenia. Taka manipulacja, czyli zdjęcie z normalnej pracy urządzenia, plus informacja o awarii jest bardzo szkodliwa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ŁR 2 7 miesięcy temuocena: 50% 

  Biedronka sama przyznaje, że "we wskazanym sklepie wybrane urządzenia chłodnicze rzeczywiście nie działały poprawnie", więc to raczej nie manipulacja.

  Edytowany: 7 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~heh 1 7 miesięcy temuocena: 38% 

  Dobre, dobre ... zdjęcie zrobione w trakcie cyklicznego rozmrażania urządzenia chłodniczego. No pogratulować manipulacji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony