REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Na zdj. stacja paliw przy sklepie Biedronka w Płochocinie

Na zdj. stacja paliw przy sklepie Biedronka w Płochocinie (fot. wiadomoscihandlowe.pl, 2018 r.)

Jeronimo Martins, właściciel Biedronki, wystąpił o zgodę na budowę stacji paliw przy jednym z warszawskich sklepów. Wniosek został złożony pod koniec marca br. w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Jak wynika z treści wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, chodzi o budowę stacji paliw płynnych wraz z infrastrukturą na działce zlokalizowanej przy ul. Przekornej 37 i 37A na warszawskim Wilanowie. Informacja o tym dostępna jest na stronie decyzjasrodowiskowa.pl.

Wniosek jak dotąd nie został rozpatrzony. Procedura rozpoczęta została 26 marca br., a wpłynięcie wniosku zarejestrowano 3 kwietnia. Należy podkreślić, że pod adresem Przekorna 37B w Warszawie działa już sklep sieci Biedronka. To oznacza, że stacja stanęłaby tuż obok niego.

Jak ustaliliśmy, nie będzie to jednak stacja przeznaczona dla klientów sieci. Biuro prasowe Jeronimo Martins Polska poinformowało naszą redakcję, że sieć Biedronka ani nie prowadzi sprzedaży paliw płynnych swoim klientom, ani też nie planuje rozpoczęcia takiej sprzedaży. "W związku z działalnością operacyjną związaną z logistyką dostaw z 16 centrów dystrybucyjnych w Polsce do naszej sieci, liczącej 2900 sklepów, w razie potrzeby otwieramy punkty do tankowania pojazdów dostawczych zaopatrujących sklepy Biedronka." – wyjaśnia biuro. Planowany obiekt będzie zatem punktem tankowania floty dostawczej sieci.

Do tej pory Biedronka rozwijała stacje paliw jedynie w swoich centrach dystrybucyjnych. W tym wypadku po raz pierwszy stacja może stanąć obok sklepu dyskontera.

Warto podkreślić, że dzisiejsza deklaracja o braku planów sprzedaży paliw płynnych klientom nie przesądza, że w przyszłości firma nie zmieni zdania. W raporcie rocznym Grupy Jeronimo Martins za 2018 r. sieć zwróciła uwagę na nowy, obserwowany na polskim rynku trend, którym jest "rozrost sklepów convenience na stacjach paliw, gdyż korzystają one z wyjątku od zakazu handlu w niedziele".

Już w 2012 r. Pedro Soares dos Santos, dyrektor zarządzający grupy Jeronimo Martins mówił "Wiadomościom Handlowym", że "handel benzyną w pobliżu sklepów spożywczych to obecnie intratne przedsięwzięcie w Portugalii". – Nie wykluczamy w przyszłości podobnej inwestycji w Polsce, tym bardziej że, jak pokazuje rzeczywistość, sprzedaż paliwa przy supermarketach może znacznie podnieść ich obroty – deklarował wtedy.

We wpisie spółki Jeronimo Martins Polska w rejestrze przedsiębiorców znajduje się informacja, że firma prowadzi działalność polegającą na "sprzedaży detalicznej paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw". Najprawdopodobniej jest to jednak związane z faktem, że na terenie części centrów dystrybucyjnych Biedronki funkcjonuje stacje paliw, służące do tankowania samochodów z floty JMP. Stacje te nie są dostępne dla klientów Biedronki ani innych osób spoza firmy.

Co ciekawe, stacje paliw znaleźć można również przy Biedronkach. Ich operatorem nie jest jednak Jeronimo Martins, lecz inne podmioty. Jeden z nich to państwowy Lotos, który zarządza stacją znajdującą się przy Biedronce w Łomży. Inną firmą zewnętrzną, z którą Jeronimo Martins współpracuje w tym modelu, jest Galon Polska.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Zz 1 ponad rok temu

  A może kaplicę przybiedronkową...ostrzyże, ogoli, wydoi...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony