REKLAMAHELIO - Baner Główny - Bakaliowe Kieszonkowe (18-29.09.2019)

(Konferencja Episkopatu Polski)

Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji – czytamy w wydanym dziś stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli.

REKLAMAEDENRED - eBook - Belka w artykułach (16-24.09.2019)

Konferencja Episkopatu Polski "z niepokojem odnotowała pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz" – napisali w dokumencie biskupi.

KEP zwraca uwagę, że mija dopiero rok od wejścia w życie ustawy „o ograniczeniu handlu w niedziele”, która – jak piszą kościelni dostojnicy – tysiącom pracujących i ich rodzinom przywróciła niedzielę jako wolny dzień, dzień odpoczynku i umacniania więzi rodzinnych oraz społecznych relacji.

Biskupi przypomnieli, że ustawa została uchwalona z inicjatywy wolnych obywateli, jako odpowiedź na długo wyrażane postulaty NSZZ Solidarność i znaczonej części społeczeństwa.

Jak wynika z opinii zebranych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego obowiązująca od 1 marca ub. roku regulacja prawna spotyka się z poparciem Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Biskupi argumentują, że „dla wierzących chrześcijan niedziela jest (…) dniem szczególnym, prawdziwym świętem przeżywanym zarówno we wspólnocie wiary, jak i w rodzinach, w przestrzeni kultury i natury”.

Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli "jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji".

Biskupi podkreślili, że „celem ograniczenia handlu w niedzielę było nie tylko umożliwienie tysiącom osób zatrudnionych w sferze handlu i usług należnego im odpoczynku i przeżywania tego czasu w gronie rodziny, ale także dowartościowanie w świadomości obywateli znaczenia tego dnia jako święta. Dodali, że „w wielu krajach Unii Europejskiej (…) niedziela jest dniem wolnym.

Hierarchowie wskazali, że jako „Kościół katolicki (…) jesteśmy zobowiązani do obrony i wzmacniania niedzieli jako „dnia pańskiego” (…), a jej prawdziwy sens nie może być przesłonięty medialnym lobbingiem organizacji grupujących organizacje handlowe, mające często (…) „obsesję maksymalizacji zysków”.

Jako Konferencja Episkopatu Polski – napisali biskupi - nie możemy nie reagować na nieustannie ponawianie próby podważenia i unicestwienia - przede wszystkim argumentami ekonomicznymi - istniejącej od roku możliwości, by niedziela w Polsce traktowana była i przeżywana jako dzień wolny.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Georg 2 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Sie zajma pedofilia a nie tym co ich nie dotyczy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gobo 1 6 miesięcy temuocena: 83% 

  A co ta banda (fragment komentarza niezgodny z regulaminem, usunięty przez moderatora) ma do gadania, (fragment komentarza niezgodny z regulaminem, usunięty przez moderatora) w jakim my państwie żyjemy. Ludzie obudźcie się!!

  Edytowany: 6 miesięcy temu

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony