REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny (31.10 - 24.11.2019)

(fot. BP, za: Twitter)

Sieć BP poinformowała o rozpoczęciu modernizacji i rebrandingu przejmowanych stacji paliwowych Arge. Zgodnie z decyzją UOKiK, koncern przejmuje 17 stacji, a dwie zobowiązany jest sprzedać.

REKLAMAVITAKRAFT - VITA NATURE - BELKA W ARTYKUŁACH (15-30.11.2019)

- Proces przejęcia sieci stacji paliwowych Arge rozpoczęty! Zaczęliśmy od dwóch stacji w Krakowie, a także w Czarnym Dunajcu i w Chyżnym, gdzie ruszyły prace adaptacyjne - poinformowało BP.

BP na koniec ubiegłego roku miało w Polsce 551 stacji paliw. Daje to firmie drugą pozycję na rynku detalicznym, zaraz za PKN Orlen.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie maja br. UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez BP Europa kontroli nad Arge Paliwa i Arge Nieruchomości. Decyzja w tej sprawie była warunkowa, a transakcja mogła dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży przez spółkę przejmującą dwóch stacji paliw w Cieszynie.

UOKiK analizując tę transakcję doszedł do wniosku, że transakcja może ograniczyć konkurencję. Dlatego UOKiK zdecydował o wystosowaniu zastrzeżeń do koncentracji. Zarówno BP Europe, jak i Arge posiadają stacje paliw po obu stronach drogi ekspresowej S52 w Cieszynie. Są one pierwszymi, które spotykają kierowcy przy wjeździe do Polski i ostatnimi, które mijają, opuszczając nasz kraj. Po przeprowadzeniu koncentracji BP Europe mogłoby uzyskać pozycję dominującą na tym rynku - uznał urząd.

W odpowiedzi spółka wystąpiła z propozycją warunku. Zgodnie z nim BP Europa będzie musiało sprzedać dwie stacje paliw w rejonie Cieszyna. Nowym właścicielem zostanie niezależny inwestor.

UOKiK po wstępnych badaniach sądził też, że w wyniku przejęcia Arge przez BP istniałoby ryzyko ograniczenia konkurencji na rynku lokalnym w Koszalinie. Jednak szczegółowa analiza wykluczyła takie zagrożenie.

Przypomnijmy, że BP uzyskało niedawno zgodę urzędu antymonopolowego na przejęcie również innej sieci paliwowej, a mianowicie firmy Tomsol.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony