REKLAMABelgian Meat Office - Baner Główny (16-30.09.2019)

Według dziennika „Rzeczpospolita”, o ponad 800 mln zł zwiększyły się długi firm w pierwszym kwartale br. Za lwią część zadłużenia odpowiadał sektor handlowy.

REKLAMA

(Fot.Pixabay)

Według danych Big InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, zadłużenie przedsiębiorstw w pierwszym kwartale br. zwiększyło się o 840 mln zł, z czego za aż 520 mln zł odpowiada sektor handlowy, który jest zadłużony na blisko 7 mld zł. Dla porównania, sektor przemysłowy odpowiada za 5,2 mld przeterminowanych płatności, a budownictwo za 4,9 mld zł.

Według cytowanego przez dziennik Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora Polskiej Izby Handlu, zła kondycja sektora to m.in. efekt ograniczenia handlu w niedziele. Dyrektor zastrzega jednak, że nie jest to kluczowy czynnik wpływający na stan zadłużenia. Jego zdaniem w najtrudniejszej sytuacji znajdują się małe firmy, którym trudno jest inwestować. 

W branży handlowej zatory płatnicze są dość powszechne, co ma związek ze specyfiką branży – za towar się płaci po tym, jak zostanie on sprzedany. Z zatorami płatniczymi na walczyć nowa ustawa, którą rząd przyjął w połowie maja. Ma ona m.in. skrócić terminy zapłaty i daje uprawnienia prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania dużych firm – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w 2020 roku.
Według danych BIG InfoMonitor w przypadku faktur z terminem płatności przekroczonym o co najmniej 60 dni tylko 37 proc. odzyskuje należność w całości.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~kel 1 3 miesiące temu

  Panie Macieju Ptaszyński bzdury Pan gadasz. przeterminowane płatności są już od wielu lat bo Państwo polskie i ustawodawca nie chroni mikro małych i średnich firm regulacjami prawno-podatkowymi. i wszyscy producenci by byli szczęśliwi gdyby siec handlowa zapłaciła za towar dopiero jak GO sprzeda. potrafią kilka partii towaru sprzedać a pieniędzy nie płacą. nie czytaj Pan sponsorowanych przez sieci handlowe danych tylko zapytaj się firm producentów dostawców. wystarczy w kilku sieciach iść zeskanować dane z produktów a będzie tego tysiące i rozesłać do tych firm ankiety i wtedy będą prawdziwe dane przerażające. ale to trzeba się wziąć do roboty a nie paplaninę uprawiać a w międzyczasie małe firmy upadają

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony