REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)
Na zdj. list wysłany przez organizacje branżowe do minister Elżbiety Rafalskiej

Na zdj. list wysłany przez organizacje branżowe do minister Elżbiety Rafalskiej (fot. POHiD)

Cztery organizacje reprezentujące branżę handlową wysłały do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej pismo przedstawiające wspólne stanowisko wobec planowanych zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. To odpowiedź na wzmożone naciski związkowców z NSZZ "Solidarność" na rząd Prawa i Sprawiedliwości, by uszczelnić ustawę.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

- Podtrzymujemy stanowisko, że wprowadzona w marcu br. ustawa ma negatywny wpływ na przedsiębiorstwa handlu i usług oraz jest niekorzystna dla konsumentów, a wprowadzenie kolejnych zaostrzających jej brzmienie zmian, po tak krótkim okresie jej funkcjonowania, uznajemy za niewłaściwe - czytamy w piśmie podpisanym przez Renatę Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Radosława Knapa, dyrektora generalnego Polskiej Rady Centrów Handlowych, Marcina Zawadzkiego, prezesa Krajowej Rady Gastronomii i Cateringu oraz Krzysztofa Kajdę, zastępcę dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem tych organizacji, "rzetelne podsumowanie" skutków ograniczenia handlu w niedziele po zaledwie kilku miesiącach jego obowiązywania jest niemożliwe. Handlowcy napisali w liście do Rafalskiej, że wnioski zaprezentowane niedawno w raporcie opracowanym na zlecenie "Solidarności" są "przedwczesne i nie doceniają wpływu bezprecedensowego wzrostu konsumpcji na bieżące wyniki przedsiębiorstw handlowych i zatrudnienie w handlu, w wyniku wzrostu zatrudnienia, płac i świadczeń socjalnych".

- Dynamika sprzedaży notowana przez handel i usługi jest jednak niższa niż zakładana. Spadek obrotów w punktach usługowych, gastronomicznych i małych sklepach prowadzonych przez polskich przedsiębiorców w centrach handlowych przekłada się na ograniczenie zatrudnienia wśród studentów i osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Dopiero dłuższa perspektywa pozwoli rzetelnie zweryfikować faktyczne skutki ograniczenia handlu w niedziele dla gospodarki - czytamy w piśmie.

Branżowe organizacje przekonują Rafalską, że prawa pracownicze w handlu "najlepiej będą chronione poprzez szczególną regulację ustawową, gwarantującą zarówno pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak i osobom wykonującym zadania na podstawie umów cywilnoprawnych, przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich niedziel handlowych".

Organizacje, których przedstawiciele podpisali się pod listem do minister Rafalskiej, wyrażają sprzeciw wobec postulatu "Solidarności" dotyczącego wydłużenia zakazu pracy z 24 do 31 godzin. Ich zdaniem skutkiem wprowadzenia takich regulacji byłoby "utrudnienie zaopatrzenia ludności w żywność i dostęp do świeżych produktów w poniedziałek po otwarciu sklepu". Ponadto branża zwraca uwagę, że pracownicy, którzy pracują w sobotę w późnych godzinach wieczornych lub we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek, mają w wielu sieciach zapewniony transport na koszt firmy lub dodatkowe wsparcie finansowe na dojazd oraz dodatek nocny.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~pracownik pracujący w markecie. 1 ponad rok temuocena: 67% 

  "Mają dodatkowe wsparcie finansowe oraz dodatek nocny"szkoda tylko że nie mają zapewnionego bezpieczeństwa w drodze do i z pracy......

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony