REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
piwo

piwo (fot. Konrad Kaszuba)

Według przyjętej przez rząd w czwartek noweli ustawy akcyzowej, stawki na alkohole i tytoń mają wzrosnąć o 10 proc., zamiast przyjętych dotychczas w budżecie 3 proc. Branża piwowarska alarmuje, że ceny złocistego trunku wzrosną, a wpływy budżetowe mogą być niższe od zakładanych – informuje Business Insider Polska.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Według Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego podwyżka akcyzy na piwo o 10 proc. spowoduje wzrost cen, a w konsekwencji spadek sprzedaży. Wpływy budżetowe mogą być niższe od zakładanych, istnieje też zagrożenie utraty miejsc pracy w branży – relacjonuje Business Insider.

Związek ostrzega, że polskie piwo może mieć obniżoną konkurencyjność i apeluje o utrzymanie podwyżek na poziomie 3 proc., zgodnie ze zgłaszanymi wielokrotnie planami. Branża apeluje o przeprowadzenie konsultacji z zainteresowanymi stronami oraz o rzetelną ocenę skutków regulacji.

Przypomnijmy, że zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że dzięki podwyżce budżet może zyskać w 2020 roku 1,7 mld zł. Dane uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT.

Jednak jeszcze przed wyborami, w budżecie przyjętym we wrześniu, zakładano wzrost stawek akcyzy o 3 proc. Obecnie wprowadzone zmiany oznaczają według wyliczeń rządu, że za butelkę wódki o pojemności 0,5 litra trzeba będzie zapłacić więcej o 1,4 zł, za paczkę 20 papierosów – 1,02 zł więcej, a za wyroby nowatorskie (np. podgrzewany tytoń) – 3,38 zł za 100 g wyrobu.

Czytaj więcej na stronie businessinsider.com.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Adam966 1 7 miesięcy temu

  Gdybyście byli rzetelnym portalem to napisalibyście kiedy była ostatnia podwyżka i w jakiej wysokości

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony