REKLAMAPOLOmarket - baner główny (21.02.-22.03.2020)
źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych

źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych

Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego opublikowało komunikat w związku z zaplanowaną indeksacją stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe oraz wyroby nowatorskie. Branża przekonuje, że trwające od 2015 r. moratorium akcyzowe ustabilizowało sytuację na rynku legalnych wyrobów tytoniowych, a skokowa podwyżka akcyzy może doprowadzić do ponownego rozkwitu szarej strefy produkcji i handlu tymi wyrobami.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 1 (28.01 - 29.02.2020)

Przedstawiciele branży przekonują, że obowiązujące od 2015 r. moratorium akcyzowe doprowadziło do znaczącego ograniczenia szarej strefy, a tym samym do wzrostu wpływów budżetu państwa z tytułu akcyzy na wyroby tytoniowe do historycznie najwyższych poziomów. Branża apeluje do rządu o rozwagę w podejmowaniu decyzji o indeksacji od 2020 r.

„W przypadku podtrzymania przez rząd woli podwyższenia akcyzy na wyroby tytoniowe, Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego postuluje, aby ten proces przebiegał w sposób ustrukturyzowany, rozłożony w czasie i przewidywalny. Tylko takie podejście umożliwi budżetowi państwa osiągnięcie założonych celów, a legalnej branży – uniknąć ryzyka destabilizacji.” – czytamy w komunikacie

Zdaniem KSPT, jednorazowa podwyżka na poziomie 3 proc., wskazana w projekcie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, miałaby negatywny wpływ na legalny rynek wyrobów tytoniowych i mogłaby grozić ponownym rozwojem szarej strefy, którą w ostatnich latach udało się ograniczyć z 18 proc. w 2015 r. do 11 proc. w IV kw. 2018 r. Przedstawiciele branży są zdania, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ochrony interesów budżetu państwa byłoby rozłożenie podwyżki w czasie, przy jednoczesnym wcześniejszym zakomunikowaniu poszczególnych etapów na drodze dojścia do przyjętego celu.

„Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie w ustawie akcyzowej tzw. „mapy drogowej”, uwzględniającej plan stopniowych podwyżek w dłuższym horyzoncie czasowym (np. 1,5% wzrostu stawki kwotowej od 01.01.2020 i kolejne 1,5% od 01.01.2021 lub 1- procentowy wzrost stawki kwotowej przez okres 3 kolejnych lat). Przykłady kilkunastu krajów UE, w tym – naszego regionu, wskazują na udowodnioną skuteczność takiego mechanizmu w zwiększaniu wpływów budżetowych, przy jednoczesnym stabilizowaniu sytuacji na rynku legalnym oraz utrzymywaniu szarej strefy na możliwie niskim poziomie.” – argumentują autorzy komunikatu.

Zdaniem branży, dodatkowym poważnym argumentem przemawiającym za rozpisaniem podwyżki na kilka lat jest fakt, iż ewentualna podwyżka akcyzy w 2020 r. zbiegnie się czasowo z wprowadzeniem zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, które stanowią ponad 27 proc. polskiego rynku. Jednoczesne wyeliminowanie znacznej części rynku i wzrosty cen determinowane podwyżką podatku akcyzowego mogą skierować konsumentów ku szarej strefie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony