REKLAMAPartner Logistic - baner główny (18-31.05.2020 r.)

(en.wikipedia.org)

W ubiegłym tygodniu odbyło się referendum nt. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zgodnie z oficjalnymi wynikami, 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za wyjściem z UE (tzw. Brexit). Analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A. zastanawiają się w analizie, co Brexit oznacza dla gospodarek krajów UE w tym Polski?

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Decyzja o Brexit oddziaływała w kierunku wzrostu globalnej awersji do ryzyka, co miało negatywny wpływ na kursy walutowe i ceny długu rynków wschodzących oraz oddziaływało w kierunku wzrostu ich zmienności. W efekcie, w piątek mieliśmy do czynienia z osłabieniem złotego względem euro o ok. 1,4 proc. i wzrostem rentowności polskich obligacji o ok. 15 pb na długim końcu krzywej (wzrost spreadu względem obligacji niemieckich o 30 pb). Celem poniższej analizy jest przedstawienie wpływu tego zdarzenia na sytuację gospodarczą w Polsce oraz kształtowanie się kursu złotego i cen polskiego długu w krótkim okresie.

Na podstawie przeprowadzonej wtedy analizy można wyciągnąć wniosek, że Traktaty o Unii Europejskiej, w tym regulacje prawne pozwalające na swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału pomiędzy krajami UE będą obowiązywać Wielką Brytanię jeszcze przez kilka lat od podjęcia decyzji o Brexit w ubiegłotygodniowym referendum. Tym samym oczekujemy, że podwyższona obecnie awersja do ryzyka i wynikająca z tego wyprzedaż aktywów na rynkach wschodzących może utrzymać się jeszcze przez kilka tygodni, jednakże w horyzoncie kilku miesięcy ze względu na brak istotnych zmian w relacjach Wielkiej Brytanii z UE w średnim okresie, nastroje na rynkach finansowych powinny się poprawić, co będzie stanowić wsparcie dla kursu złotego. Taką ocenę wspierają wypowiedzi brytyjskich polityków, którzy przed referendum opowiadali się za Brexit i szybkim rozpoczęciem procesu wyjścia z Wielkiej Brytanii, a teraz złagodzili swoje nastawienie. M.in. B. Johnson, burmistrz Londynu zaznaczył, iż Wielka Brytania nie powinna szybko rozpocząć oficjalnych procedur wyjścia z UE oraz dodał, że „w krótkim okresie nic się nie zmieni”.

Analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A. uważają, że tak długo jak osłabienie kursu złotego (podobnie jak również innych walut rynków wschodzących) jest spowodowane podwyższonym poziomem globalnej awersji do ryzyka związanej z obawami rynków o dalszą dezintegrację UE (tzw. efekt domina), interwencje walutowe NBP w celu ograniczenia deprecjacji polskiej waluty są mało prawdopodobne. Interwencje walutowe mogłyby zostać zastosowane dopiero w przypadku, gdy podwyższona zmienność kursu złotego wynikałaby z gwałtownej, mającej charakter spekulacyjny, wyprzedaży polskiej waluty. W ramach dotychczasowej strategii NBP, interwencje walutowe były bowiem stosowane w celu ograniczenia zmienności kursu złotego, a nie ustabilizowania kursu EUR/PLN na konkretnym poziomie. Takie działanie byłoby również spójne z wyrażonym ostatnio stanowiskiem prezesa NBP, A. Glapińskiego. Jego zdaniem NBP będzie stosował politykę interwencji, aby przeciwdziałać nagłym zmianom kursu złotego.  

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony