REKLAMAJACOBS - baner główny - kawa jak z kawiarnii (marzec 2019)
W minioną niedzielę inspektorzy pracy z całej Polski mieli ręce pełne roboty

W minioną niedzielę inspektorzy pracy z całej Polski mieli ręce pełne roboty (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Inspektorzy pracy sprzeciwiają się "systematycznej pracy w niedziele objęte zakazem handlu". Komisja Krajowa Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy skierowała do Wiesława Łyszczka, Głównego Inspektora Pracy pismo, w którym broni tezy, że wydawanie inspektorom polecenia pracy w niedziele "pozbawione jest podstawy prawnej i stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy".

REKLAMAATLANTA - Bakal vintage - Belka w artykułach (marzec 2019)

- Nie negując potrzeby kontroli przez PIP przestrzegania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, uważamy, że kontrole te winny być prowadzone w ramach rozkładowego czasu pracy inspektorów pracy, np. w trybie rozpatrywania skarg pracowniczych i związkowych w tym zakresie - czytamy w piśmie podpisanym przez Przemysława Róziewicza, przewodniczącego KK ZZ Pracowników PIP.

Przypomnijmy, że w minioną niedzielę (pierwszą objętą zakazem handlu) w każdym powiecie Polski jeden inspektor pełnił dyżur pod telefonem, a w sytuacji gdy otrzymywał zgłoszenie o podejrzeniu naruszenia prawa na infolinię, jechał pod wskazany adres. Podobnie będzie w kolejną niedzielę i we wszystkie inne, w które przypadać będzie zakaz handlu.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy, pracownik PIP - jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu - może być zatrudniony poza normalnymi godzinami pracy, a w wyjątkowych przypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta. Jeden z ustępów tego przepisu stanowi, że pracownikowi PIP za pracę w niedzielę przysługuje dzień wolny od pracy w najbliższym tygodniu, a za pracę w święto inny dzień wolny. Jednocześnie we wskazane dni nie mogą pracować kobiety w ciąży lub pracownicy opiekujący się dziećmi w wieku do ośmiu lat (chyba że wyrażą zgodę).

Takie regulacje oznaczają, że pracownik PIP może być zatrudniony poza godzinami pracy wynikającymi z rozkładu czasu pracy, jeśli takie są "potrzeby urzędu", a w odniesieniu do pracy w nocy, niedziele i święta - "w wyjątkowych przypadkach". Zdaniem związkowców, ustawa ograniczająca handel w niedziele "jest bez wątpienia aktem prawnym, który winien być zaliczony, przynajmniej w pewnym zakresie, do dziedziny prawa pracy, gdyż kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa pracy należy do głównych i stałych zadań PIP.

- W tym stanie rzeczy całkowicie bezpodstawnym jest przyjęcie, że kontrola przestrzegania przepisów ustawy (...) o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, jest "przypadkiem wyjątkowym". Wobec powyższego wydawanie, w przedmiotowym zakresie polecenia pracy w niedziele i święta pozbawione jest podstawy prawnej i stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy - podkreśla Róziewicz z liście do Głównego Inspektora Pracy.

W dalszej części pisma przewodniczący KK ZZ Pracowników PIP... cytuje uzasadnienie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W cytowanym fragmencie przywołane są badania stresogenności pracy w handlu przeprowadzone przez firmę Nextmen w 2015 r., z których ma wynikać, że 70 proc. pracowników za działanie utrudniające godzenie życia zawodowego i rodzinnego oraz przyczynę przewlekłego stresu i zmęczenia uznaje pracę w niedziele. Z badania wynika, że w Europie 40 proc. osób, które pracują w niedziele doświadcza konfliktu praca-dom. Ponadto trudności w pogodzeniu harmonogramu pracy z życiem pozazawodowym nawet 30-krotnie zwiększają ryzyko wystąpienia poważnej choroby psychicznej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~gija888 3 ponad rok temuocena: 100% 

  No i smok sam zjada swój ogon:))))))))))) Komedia jakiej nie było po 1989 roku. Panie Duda panie Kaczyński proszę zabrać zdanie w tej kwestii.....czekamy. Inspektor przestrzega zakazu pracy w niedzielę samemu pracując niezgodnie z prawem.....no pięknie:)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bizon 2 ponad rok temuocena: 100% 

  HA HA HA. Polecam PIP owi zgłosić się do przewodniczącego Dudy i jego kumpla Bujary. Może Panowie działacze równie dzielnie będą walczyć o niedziele dla pracowników PiPów.????

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hamak 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Potrzebny jest nowy film podobny do reżyserii Barei aby uwypuklić nonsensy nowej, pisowskiej komuny.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony