REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)

(mat. prasowe)

8 członków władz międzyzakładowej „Solidarności” w Castorama Polska zostało zwolnionych dyscyplinarnie. Sieć zarzuca im działanie na szkodę firmy. - To łamanie konstytucji – oceniło Prezydium Komisji Krajowej i zapowiedziało zdecydowaną reakcję.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Związkowcy zostali zwolnieni 5 listopada. Dyscyplinarki otrzymali członkowie m.in. z Kalisza, Słupska, Zgorzelca, Lublina, Ostrowca Świętokrzyskiego i Łodzi. Jak informują władze Solidarności na swojej stronie internetowej, wypowiedzenia prawdopodobnie otrzymali też pozostali członkowie, ale z racji nieobecności nie zostały im one dostarczone.

Zapytane o to biuro prasowe sieci Castorama, poinformowało nas, że działając zgodnie z prawem, firma rozwiązała umowy o pracę z 8 osobami. "Dotyczy to osób ponoszących odpowiedzialność formalno-prawną za bezprawne działania, które zostały wymierzone w dobre imię spółki" - czytamy w odpowiedzi.

"Powodem zwolnienia było ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, tj. obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy. Chodzi m.in. o: publiczne nawoływanie do podważania renomy spółki, popieranie i promowanie akcji mającej na celu jej zdyskredytowanie poprzez publikowanie nieprawdziwych informacji. Działania te nie tylko działają na szkodę firmy, ale także szkodzą pracownikom, którzy codziennie angażują się w jak najlepszą obsługę klienta i budowanie marki Castorama" - czytamy dalej.

Biuro prasowe Castoramy podkreśla, że według aktualnej wiedzy firmy, Organizacji Związkowej nie przysługują uprawnienia wynikające z ustawy o związkach zawodowych, w tym między innymi szczególna ochrona.

Obradujące dziś w Gdańsku Prezydium Komisji Krajowej Solidarności, uznało jednak zwolnienie będących pod szczególną ochroną członków komisji za rażące złamanie prawa i określiło działanie pracodawcy mianem szykanowania pracowników za prowadzenie działalności związkowej. - Żądamy natychmiastowego i bezwarunkowego przywrócenia bezprawnie zwolnionych do pracy na dotychczasowych stanowiskach i na dotychczasowych warunkach – czytamy w stanowisku Prezydium.

Prezydium domaga się także wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych w stosunku do osób, które zadecydowały o zwolnieniach, zdaniem związkowców łamiąc polskie i międzynarodowe prawo. - Naruszają one [osoby decydujące o zwolnieniach – red.] w sposób bezpośredni zarówno polskie prawo (w tym konstytucję), jak i prawo międzynarodowe – napisano w stanowisku.

Castorama w wypowiedzeniach powołuje się na art. 52 mówiący o możliwości rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Członkowie Prezydium Solidarności zapowiedzieli udzielenie wszelkiego wsparcia zwolnionym, a także podjęcia wszelkich działań, w tym prawnych, zarówno na forum krajowym jak i międzynarodowym.

Bezpośrednim powodem zwolnień są wpisy na portalach społecznościowych, które w ocenie pracodawcy nawołują do krytyki jego działań i zdaniem zarządu Spółki działają na szkodę firmy, podważając jej dobre imię.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~sqnqs 4 6 miesięcy temuocena: 0% 

  jeżeli działali tak jak piszą to sytuacja powoduje to co się dzieje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MAF 3 6 miesięcy temuocena: 14% 

  NIe bardzo widzę tu łamanie Konstytucji, ale być może się mylę. Za to widzę proces samoedukacji w "S" i uznaniu, że łamanie Konstytucji to nic dobrego. A tyle było entuzjazmu antykonstytucyjnego w sytuacjach - powiedzmy - niepracowniczych. Stare porzekadło poucza, że ryba psuje się od głowy - ciekawe w której części ryby pomieścić można oburzenie "S"w Castoramie. Nielojalnosc i naginanie uprawnień, nawet związkowych, jest opisane w prawie i zasługuje na sankcję, które nastąpiły. Nie widzę tu łamania Konstytucji, ale, jak napisałem na początku, moge się mylić. Castorama znana jest jest w środowisku jako porządna firma i zachowania w stylu "przewodniej siły" nie sa na miejscu. Nieco przyzwoitości nie zawadzi

  oceń komentarz
 • ~Lojtek23 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Pier.... kocobołów że "czarnowidztwo".Typowy wpis trola Centrali. Pracuję 12lat w tej "firmie" i takiego zakłamania jak jest teraz to nie było. Stary pracownik ma stawkę taką jak młody albo i niższą. Gdyby nie związki to miałbyś 13,14 premię dołączoną do wynagrodzenia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Castoludek 1 6 miesięcy temuocena: 28% 

  Pracuję w Castoramie. Dobrze się stało. Panowie ze związków myśleli wyłącznie o sobie a nie pracownikach. Siali czarnowidztwo co nie przekładało się na rzeczywistość. Oczywiście są obszary do poprawy, żeby Castorama była idealnym pracodawcą ale podburzanie za plecami, obietnice wywalczenia większych podwyżek -co nigdy się nie udało i wiele innych historii dyskwalifikują niektórych przedstawicieli związków. Często mieliśmy wrażenie, że robią coś żeby pokazać swoją siłę a nie w naszym interesie. Nawet ignorowali głosy ze sklepów sądząc, że ktoś nas przekupił? A czy oczerniali pracodawcę- tak. Pensje nie są oszałamiające jak kiedyś ale z drugiej strony nikt mnie nigdy nie oszukał, nie kazał zostać na siłę na nadgodziny. Wszystko zawsze zapłacone na czas. Trzymają się regulaminu. Klimat zależy od kierownika i dyrekcji i potrafi być bardzo dobry. Kwestia sklepu i ludzi- jak wszędzie. Kasa- zawsze mogłaby być lepsza.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony