REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)
Galeria Wisła, Płock

Galeria Wisła, Płock (fot. mat. prasowe)

Przedsiębiorcy ze Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług domagają się, by ramach Tarczy 2.0 ograniczyć wysokość czynszów, pobieranych przez operatorów galerii handlowych, do wysokości maksymalnie 8 proc. ich przychodów. Jeden z najemców idzie za ciosem i proponuje, aby „repolonizować” centra handlowe, które na skutek takich ograniczeń stracą na wartości – relacjonuje serwis money.pl.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Kryzys wywołany epidemią koronawirusa szczególnie mocno uderzył w sieci działające głównie w galeriach handlowych, które od tygodni są zamknięte. Detaliści domagają się, by rząd administracyjnie ograniczył czynsze z obecnych nawet 20-25 proc. przychodów najemcy do maksymalnie 8 proc. – przynajmniej do czasu, gdy sklepy osiągną przychody na poziomie tych z 2019 r.

Inicjatywę popiera Andrzej Rosa, właściciel sieci salonów odzieżowych Royal Collection. Przedsiębiorca – w rozmowie z portalem money.pl – idzie znacznie dalej. Przekonuje, że zagraniczni właściciele centrów handlowych w nieuczciwy sposób promują sieci pochodzące ze swoich krajów – Niemiec czy Holandii – na różne sposoby sekując konkurencyjne firmy polskie, np. bezpodstawnie podnosząc czynsz czy wypowiadając im umowy najmu.

Przedsiębiorca jest zdania, że administracyjne „urealnienie” czynszów spowoduje spadek wartości centrów handlowych, co byłoby doskonałą okazją dla spółek skarbu państwa do ich przejmowania. Jego zdaniem, pozwoliłoby to odzyskać strategiczną kontrolę nad handlem w Polsce,

Czytaj więcej na stronie money.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Adaś 7 miesiąc temuocena: 33% 

  Centra handlowe to takie same firmy jak te w których pracujemy - chcą mieć dobrą kondycję finansową i zysk. Jak ktoś wchodzi do współpracy z nimi to zna umowę i ryzyko (nie mówię teraz o sile wyższej jak obecnie i akurat dobrze że państwo pomaga najemcom). Repolonizacja nie pomoże, myślę że galerie same będą padać bo moda na spędzanie w nich czasu już mija i ludzie rozumieją, że lepiej spędzić dzień za miastem niż w Arkadii oraz rozwijanie sprzedaży przez internet jest przyszłością handlu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ryba 6 miesiąc temuocena: 50% 

  Jedyna odgórna regulacja powinna być taka, że należy płacić galeriom procentowy czynsz zawarty w każdej umowie najmu. Innne marzę mają RTV, inaczej odzieżowe a jeszcze inne spożywka, więc proponowane 8 % może zabić. A tak... Najemca i właściciel przy negocjacjach ustalili już % od obrotu więc będzie to win win

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bolszewik 5 miesiąc temuocena: 100% 

  A może tak znacjonalizować business temu panu Rosie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak 4 miesiąc temuocena: 30% 

  Teraz jest niepowtarzalna szansa aby Polski handel stanął z kolan. Mam cichą nadzieję, że padną lidle, biedronki i inne wrzody na naszym rynku. Od żyją polscy właściciele marketów. Co do wykonania zagranicznych operatorów galerii z naszej ojczyzny to też świetny pomysł!

  oceń komentarz
 • ~klient lidl 3 miesiąc temuocena: 82% 

  proponuję aby kraje w których Orlen ma rafinerie zmniejszyły ustawowo jego marże na paliwie do 1% i wtedy się od Orlenu tanio odkupi jego majątek. Orlen promuje 80% odsetkiem polskich produktów swoje sklepy na stacjach i jakoś nikt nie krzyczy, że to nieuczciwe, więc skąd pretensje do galerii?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klient lidl 2 miesiąc temuocena: 78% 

  coś takiego będzie oznaczać odwet na polskich inwestycjach zagranicznych, niech LPP, CCC, Orlen i KGHM się szykuja na sankcje na rynkach zagranicznych jeśli będą akcje przeciwko zagranicznym inwestorom w Polsce

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Liberace 1 miesiąc temuocena: 90% 

  Niezły bolszewik z tego pana. A jak rząd "pójdzie za ciosem" i zacznie "urealniać" wartość takich sieci jak jego, a potem je nacjonalizować i odzyskiwać "strategiczną kontrolę", to co?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony