REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

Analitycy Credit Agricole Bank Polska zrewidowali w górę prognozę średniorocznej inflacji CPI w Polsce w 2020 r. do 2,9 proc. z 2,3 proc. W I kw. 2020 r. ekonomiści spodziewają się wzrostu wskaźnika do 4,2 proc., głównie za sprawą podwyżek cen prądu oraz proinflacyjnego wpływu wzrostu płacy minimalnej.

REKLAMA

(materiały prasowe)

Eksperci Credit Agricole podkreślają, że wyraźnie wyższy od wcześniejszych oczekiwań odczyt inflacji w grudniu skłonił ich do rewizji średnioterminowego scenariusza inflacyjnego. W I kw. spodziewają się dalszego wzrostu inflacji ogółem do 4,2 proc. rdr, co będzie w znacznej mierze efektem podwyżek cen prądu oraz proinflacyjnego wpływu silnego wzrostu płacy minimalnej z początkiem br.

Zdaniem analityków w kolejnych kwartałach inflacja będzie się stopniowo obniżać z uwagi na efekty wysokiej bazy i wygasające szoki podbijające ceny żywności, a tym samym średniorocznie w całym 2020 r. wyniesie ona 2,9 proc. wobec 2,3 proc. w 2019 r.

Wcześniej eksperci prognozowali, że średnioroczna inflacja w 2020 r. wyniesie 2,3 proc.

Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska oceniają, że tempo wzrostu cen nie zmieni się w porównaniu do wstępnego szacunku (3,4 proc. rdr wobec 2,6 proc. w listopadzie). Struktura danych potwierdzi, że za silny wzrost inflacji ogółem w grudniu odpowiadała przede wszystkim wyższa inflacja bazowa.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ZAWIEDZIONY 1 9 dni temuocena: 0% 

  To już Lepper przewidział ,Unia wykończyła limitami Polską gospodarkę teraz podnoszą ceny ,dodatkowo jeszcze bublami drugiej jakości..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony