REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)

Analitycy Credit Agricole Bank Polska zrewidowali w górę prognozę średniorocznej inflacji CPI w Polsce w 2020 r. do 2,9 proc. z 2,3 proc. W I kw. 2020 r. ekonomiści spodziewają się wzrostu wskaźnika do 4,2 proc., głównie za sprawą podwyżek cen prądu oraz proinflacyjnego wpływu wzrostu płacy minimalnej.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

(materiały prasowe)

Eksperci Credit Agricole podkreślają, że wyraźnie wyższy od wcześniejszych oczekiwań odczyt inflacji w grudniu skłonił ich do rewizji średnioterminowego scenariusza inflacyjnego. W I kw. spodziewają się dalszego wzrostu inflacji ogółem do 4,2 proc. rdr, co będzie w znacznej mierze efektem podwyżek cen prądu oraz proinflacyjnego wpływu silnego wzrostu płacy minimalnej z początkiem br.

Zdaniem analityków w kolejnych kwartałach inflacja będzie się stopniowo obniżać z uwagi na efekty wysokiej bazy i wygasające szoki podbijające ceny żywności, a tym samym średniorocznie w całym 2020 r. wyniesie ona 2,9 proc. wobec 2,3 proc. w 2019 r.

Wcześniej eksperci prognozowali, że średnioroczna inflacja w 2020 r. wyniesie 2,3 proc.

Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska oceniają, że tempo wzrostu cen nie zmieni się w porównaniu do wstępnego szacunku (3,4 proc. rdr wobec 2,6 proc. w listopadzie). Struktura danych potwierdzi, że za silny wzrost inflacji ogółem w grudniu odpowiadała przede wszystkim wyższa inflacja bazowa.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ZAWIEDZIONY 1 4 miesiące temuocena: 0% 

  To już Lepper przewidział ,Unia wykończyła limitami Polską gospodarkę teraz podnoszą ceny ,dodatkowo jeszcze bublami drugiej jakości..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony