REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny (marzec 2019)

Zgodnie z oczekiwaniami analityków Credit Agricole Bank Polska Rada Polityki Pieniężnej na ubiegłotygodniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych (stopa referencyjna wynosi 1,50 proc.). W komunikacie po posiedzeniu Rada podtrzymała ocenę, zgodnie z którą obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)
Adam Glapiński – polski ekonomista i polityk, od 2016 prezes Narodowego Banku Polskiego

Adam Glapiński – polski ekonomista i polityk, od 2016 prezes Narodowego Banku Polskiego (Piotr Małecki dla NBP (CC-BY-SA))

Podobnie jak przed miesiącem, RPP stwierdziła w komunikacie, że bieżące informacje wskazują na korzystne perspektywy wzrostu aktywności w polskiej gospodarce mimo oczekiwanego nieznacznego obniżenia się dynamiki PKB w kolejnych latach, a zgodnie z dostępnymi prognozami w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego.

Na konferencji po posiedzeniu Rady prezes NBP A. Glapiński przyznał, że marcowa inflacja okazała się niższa od oczekiwań NBP. A. Glapiński zaznaczył, że niższa inflacja nie zmienia jego poglądów i stanowiska większości członków rady dotyczących perspektyw polityki pieniężnej, a oczekiwania inflacyjne niektórych członków RPP obniżyły się.

Dodał on również, że w perspektywie dwóch lat nie widzi on żadnych czynników, które zmusiłyby RPP do zmiany stóp procentowych. A. Glapiński zwrócił uwagę, że ścieżka inflacji w lipcowej inflacji najprawdopodobniej zostanie zrewidowana w dół. Powyższe wypowiedzi wskazują na podtrzymanie przez prezesa NBP gołębiego stanowiska, wyrażanego po marcowym posiedzeniu RPP.

Przypomnijmy, że inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się w marcu do 1,3 proc. r/r wobec 1,4 proc. w lutym, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku inflacji (o 0,2 pp.) była niższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zmniejszyła się w marcu do 0,6 proc. r/r wobec 0,8 proc. w lutym. Jej obniżenie wynikało ze spadku dynamiki cen w szeregu kategorii: "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego”, "zdrowie”, "rekreacja i kultura” oraz "inne wydatki na towary i usługi”. Przeciwny wpływ miała wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych, co wynikało przede wszystkim z ustąpienia efektów wysokiej bazy w kategorii "warzywa”, związanych z ubiegłorocznymi przymrozkami na południu Europy.

„Spadek inflacji bazowej w marcu będący skutkiem obniżenia dynamiki cen w szeregu jej kategorii świadczy naszym zdaniem o utrzymującym się braku presji inflacyjnej w gospodarce. W kolejnych miesiącach oczekujemy jednak łagodnego wzrostu inflacji bazowej. Będzie on związany z rosnącą presją kosztową i popytową wraz z prognozowanym przez nas umiarkowanie szybkim wzrostem nominalnych wynagrodzeń. Dodatkowo do lipca br. wzrostowi inflacji będą sprzyjać efekty niskiej bazy sprzed roku w kategorii "paliwa”. Wspomniane wyżej czynniki oddziałujące w kierunku wzrostu inflacji zostaną jednak z nawiązką skompensowane przez prognozowany przez nas dalszy spadek dynamiki cen żywności, która w IV kw. br. ukształtuje się nieznacznie poniżej zera. W efekcie prognozujemy, że inflacja zmniejszy się w 2018 r. do 1,4 proc. r/r wobec 2,0 proc. w 2017 r.” – komentują eksperci Credit Agricole Bank Polska.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony