REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
(Zdj. ilustracyjne)

(Zdj. ilustracyjne) (fot. mat. prasowe Polomarket)

Z początkiem przyszłego roku będziemy mieli do czynienia z kumulacją wzrostu kosztów w łańcuchu dostaw żywności. Niektóre koszty wzrosną już na pewno, a są jeszcze dodatkowe czynniki ryzyka. Nastroje na rynku są minorowe – relacjonuje „Rzeczpospolita”.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Wiadomo już, że wzrosną koszty energii i wody, choć nie jest jeszcze znana skala podwyżek. Wzrośnie płaca minimalna, czyli koszty pracy. O 10 proc. wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy. Te zmiany są pewne, a istnieje ponadto ryzyko, że ceny żywności będą rosły także z innych powodów.

Jeśli w przyszłym roku będziemy mieli kolejną suszę, mocno zdrożeją m.in. owoce i warzywa. Jeśli nie uda się powstrzymać epidemii afrykańskiego pomoru świń ASF, rynek mięsa i przetworów dozna wstrząsu. Jeśli wprowadzony zostanie podatek od cukru, o czym coraz częściej się dyskutuje, zdrożeją słodycze, ciasta czy napoje – wylicza „Rzeczpospolita”.

Gazeta cytuje komentarz Wojciecha Kruszewskiego, prezesa Lewiatana, który wyjaśnia, że pierwsze podwyżki cen artykułów spożywczych są już widoczne w cennikach na 2020 r., przesyłanych do sieci handlowych przez producentów – ceny są już wyższe o 3-10 proc.

To nie wszystkie zagrożenia. Jako dodatkowe czynniki ryzyka uczestnicy łańcucha dostaw żywności wskazują inflację, ryzyko wzrostu kursu walut, a także niepewny dalszy przebieg Brexitu.

Czytaj więcej na stronie rp.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony