REKLAMAROS-SWEET - MORESO - baner glówny (wrzesień 2018)

Jak podaje GUS, we wrześniu br. inflacja wyniosła 2,2 proc. względem minionego roku. W stosunku do września, zanotowano wzrost o 0,4 proc. Duży wpływ na wyższą inflacje miał znaczny wzrost cen żywności - o ponad 5 proc. Samo masło podrożało aż o 7 proc.

REKLAMAFBK 2018 - belka w artykułach - (sierpień-wrzesień 2018)

(fot. JMP/materiały prasowe)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 proc. (w tym towarów – o 0,6 proc., przy spadku cen usług – o 0,2 proc.).

Przypomnijmy, w sierpniu inflacja wyniosła 1,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z lipcem tego roku mieliśmy do czynienia z kolejnym miesiącem deflacji; ceny spadły o 0,1 proc. Duży wpływ na inflacje liczoną rok do roku miał również wówczas wzrost cen żywności, który w sierpniu wyniósł 4,6 proc.

Ceny żywności wzrosły we wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5 proc. wobec spadku o 0,7 proc. w sierpniu br. Najbardziej podrożało masło (o 6,9 proc.), warzywa (o 2,4 proc.) i ryż (o 1,0 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,7 proc., w tym jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne – o 0,9 proc., sery i twarogi oraz mleko – po 0,7 proc., a także jaja – o 0,6 proc.). We wrześniu br. konsumenci płacili więcej za makarony i produkty makaronowe (o 0,5 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,3 proc., w tym mięso drobiowe – o 0,7 proc., wieprzowe – o 0,4 proc. i wędliny – o 0,1 proc., przy utrzymujących się na tym samym poziomie cenach mięsa wołowego i cielęcego).

Dane: GUS

Nieznacznie podrożało pieczywo i mąka (po 0,1 proc.). Mniej niż w sierpniu br. płacono za cukier (o 2,9 proc.), czekoladę (o 1,4 proc.) oraz owoce (o 1,0 proc.). Zanotowano spadek cen tłuszczów roślinnych (o 0,3 proc.) oraz ryb i owoców morza (o 0,2 proc.). We wrześniu br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,1 proc.. Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za soki owocowe i warzywne (o 0,6 proc.), kakao i czekoladę w proszku (o 0,3 proc.) oraz herbatę (o 0,1 proc.). Wzrosły natomiast ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 0,5 proc.) oraz kawy (o 0,1 proc.). W porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych o 0,5 proc.oraz wyrobów tytoniowych o 0,2 proc.

Jak podaje GUS, w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,5 proc.), odzieży i obuwia (o 2,1 proc.), w zakresie transportu (o 1,0 proc.) oraz mieszkania (o 0,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio po 0,11 p. proc. oraz o 0,09 p. proc. i 0,08 p. proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,08 p. proc.

Dane: GUS

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 12

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Mariush 2 10 miesięcy temu

  inflacja inflacją, ale przecież jeść trzeba.. Jest to jedna z potrzeb maslowa i niestety trzeba ją spełnić. Sam wiem jak to jest kiedy łapie skurcz żołądka w trasie. Sprawdzonym przeze mnie miejscem jest zajazd country gdzie zjemy dobrze i zapłacimy odpowiednio. W każdym razie ceny nas nie odstraszą jak za porządny obiad :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zaniepokojony 1 11 miesięcy temuocena: 0% 

  Pamiętam hiperinflacje. Czy ktoś nad tym panuje? To łatwo może wyrwać się spod kontroli. RPP nie podnosi stop.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony