REKLAMAKORAL - Lodowa Finezja - Baner Główny (czerwiec-lipiec 2018)

(materiały własne)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,2 proc. - podał GUS.  Należy jednak zwrócić uwagę, że gdy porównamy ceny z lipcem 2016 r. okaże się, że sama żywność podrożała r/r o 4,7 proc., a ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych zdrożały o 1 proc.

REKLAMADANONE - Danonki - Belka w artykułach (lipiec 2018r.)

W porównaniu z ubiegłym miesiącem w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,4 proc.), w zakresie transportu (o 1,1 proc.) oraz żywności (o 0,2 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc., 0,09 p. proc. i 0,05 p. proc. Podwyżki opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 1,2 proc.) oraz zdrowia (o 0,6 proc.) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc. i 0,03 p. proc.

Ceny żywności obniżyły się w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc., wobec wzrostu o 0,1 proc. w czerwcu br. Najbardziej potaniały warzywa (o 7,5 proc.) i owoce (o 0,9 proc.). Mniej niż w czerwcu br. konsumenci płacili za cukier (o 0,6 proc.) oraz ryż (o 0,1 proc.).

W lipcu br. podrożało natomiast masło (o 7,8 proc.), mąka (o 1,6 proc.), mięso (przeciętnie o 1,0 proc., w tym mięso drobiowe – o 3,1 proc., wieprzowe – o 0,8 proc., wędliny – o 0,6 proc. i mięso cielęce – o 0,4 proc., przy spadku cen mięsa wołowego – o 0,1 proc.). Droższe niż przed miesiącem były makarony i produkty makaronowe (o 1,0 proc.), ryby i owoce morza (o 0,6 proc.), artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,5 proc., w tym sery i twarogi – o 0,9 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,4 proc., mleko – o 0,2 proc., przy spadku cen jaj o 0,1 proc.).

Więcej niż w czerwcu br. konsumenci płacili również za pieczywo (o 0,5 proc.) oraz tłuszcze roślinne (o 0,2 proc.). W lipcu br. ceny napojów bezalkoholowych były niższe niż przed miesiącem o 0,1 proc. Mniej niż w czerwcu br. płacono za kawę (o 0,1 proc.).

Ceny soków owocowych oraz kakao i czekolady w proszku pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem. W lipcu br. więcej płacono za wody mineralne lub źródlane, herbatę oraz soki warzywne i owocowo-warzywne (po 0,1 proc.).

W porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych o 0,3 proc. oraz wyrobów tytoniowych o 0,1 proc.

W lipcu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 4,5 proc., a odzieży – o 3,1 proc. Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły przeciętnie o 0,1 proc.

Zanotowano nieznaczny wzrost opłat za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii o 0,1 proc. Więcej niż w czerwcu br. płacono za wywóz śmieci (o 0,3 proc.) oraz zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,1 proc.). Wzrosły opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.). Ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Wzrosły ceny opału – o 0,4 proc.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony