REKLAMAPURELLA - SuperShots - Baner Główny (od 13 lipca)

Co trzeci posiadający kartę płatniczą Polak płaci regularnie za swoje zakupy przy jej pomocy, a co drugi mieszkaniec naszego kraju deklaruje chęć korzystania tylko i wyłącznie z karty, a nie z gotówki - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek badawczy PBS na zlecenie firmy Verifone.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

(fot. materiały prasowe)

Verifone od trzech lat bada zmiany w podejściu Polaków do używania kart płatniczych i perspektywy dla rozwoju płatności elektronicznych w Polsce. Ostatnie badanie pod hasłem „Korzystanie z kart płatniczych” przeprowadzone zostało przez PBS w dniach 31 lipca – 2 sierpnia 2015 r. oraz 14 sierpnia – 16 sierpnia 2015 r, na reprezentatywnej grupie 2 tys. osób – użytkowników kart płatniczych z całej Polski.

Najnowsza edycja badania Verifone pokazała rosnące zaufanie społeczeństwa do płatności kartą. 83,1 proc. uczestników badania odpowiedziało, że taką metodę płatności uważa za bezpieczną. Oznacza to wzrost o prawie 20 punktów procentowych w stosunku do roku 2014, gdy podobną deklarację złożyło 64 proc. respondentów.

Wzrost zaufania do płatności elektronicznych pozytywnie przełożył się między innymi na częstotliwość, z jaką Polacy korzystają z kart. Dla 12,5 proc. respondentów karta jest narzędziem regulowania codziennych należności, podczas gdy rok wcześniej takiej samej odpowiedzi udzieliło 6,5 proc. badanych. Więcej osób niż w roku 2014 zadeklarowało także, że z karty korzysta 4-6 razy w tygodniu (19,9 proc. badanych przy 13,1 proc. w roku 2014) oraz że sięga po karty 2-3 razy w tygodniu (29,8 proc. ankietowanych przy 19,4 proc. w roku 2014). Czterokrotnie mniej osób odpowiedziało, że po kartę sięga rzadziej niż raz w miesiącu.

Z najnowszej edycji badania wynika także, że karty stały się obecnie przede wszystkim sposobem na płatność za codzienne zakupy: 55,3 proc. badanych wskazało, że z elektronicznych płatności korzysta w sklepach. Na kolejnych miejscach znalazły się stacje benzynowe, wskazane przez 25 proc. uczestników badania oraz restauracje, wybrane przez 14,8 proc. respondentów. Kartą Polacy płacą także za zakupy w sieci, za przyjazdy taksówkami oraz w urzędach.

Dynamiczny wzrost liczby użytkowników kart płatniczych wskazuje zarówno na większą elastyczność przedsiębiorców, sprzyjającą regulowaniu należności za pomocą kart, jak i wzrost świadomości Polaków co do zalet płatności elektronicznych. Wśród głównych powodów korzystania z karty respondenci wskazali przede wszystkim brak konieczności posiadania przy sobie gotówki. Taką odpowiedź wybrało 52,2 proc. uczestników badania. 20,1 proc. osób wybiera karty ze względu na wygodę, zaś 15,4 proc. ceni przede wszystkim szybkość realizacji transakcji. 6,4 proc. respondentów korzysta z kart, ponieważ umożliwiają zapłacenie dowolnej kwoty, a 2,6 proc. badanych jako największą zaletę wskazało gwarancję bezpieczeństwa transakcji.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~jot23 1 ponad rok temu

  Opłaty dla posiadającego terminal:stałe,zmienne od obrotu,za serwisowanie,za posiadanie łącza,koszt obsługi min.obrotu,opłata za fakturę papierową,koszt utrzymania wskazanego rach.bankowego,ubezpieczenie pci,umowa na 2 lat,jak padniesz musisz płacić! itp

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony