REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 10.06.
W grupie wiekowej 35-44 lata niemal co piąty Polak płaci kryptowalutami

W grupie wiekowej 35-44 lata niemal co piąty Polak płaci kryptowalutami (Pixabay CC0)

Kryptowaluty to wciąż temat niszowy. Jak jednak wynika z raportu „Płatności cyfrowe 2017” Izby Gospodarki Elektronicznej, aż 11 proc. osób objętych badaniem zdarza się płacić wirtualnymi walutami (bitcoin, litecoin, ether, etc). Z danych wynika, że najbardziej e-waluty przyjęły się wśród ludzi w wieku 35-44 lata - niemal co piątej osobie z tej grupy zdarza się nimi płacić (19 proc.).

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Wśród młodzieży w wieku poniżej 18 lat e-walutami płaci 12 proc. Najmniej płacących jest w najstarszej grupie ludzi mających powyżej 54 lata (8 proc.). Kryptowalutami wolą płacić mężczyźni (12 proc.), niż kobiety (10 proc.). Pod względem miejsca zamieszkania górują średniej wielkości miasta liczące 50-100 tysięcy osób – 17 proc. liczby ich mieszkańców zdarza się płacić wirtualnymi walutami. W większych miastach (200-500 tysięcy) płaci 13 proc., w małych (20-50 tysięcy) oraz największych (ponad 500 tysięcy) używanie kryptowalut deklaruje co dziesiąty mieszkaniec. W miasteczkach do 20 tysięcy (8 proc.) oraz rejonach wiejskich (4 proc.) e-waluty są najmniej popularne. Zaledwie 4 proc. tych, którzy nie używają kryptowalut, rozważa dokonać transakcji za ich pomocą w 2018 roku.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy 31 proc. osób używających wirtualnych walut zapłaciło nimi więcej niż 5 razy. 57 proc. zapłaciło przynajmniej 2 razy. W grupie płacących najczęściej (więcej niż 10 razy) znajduje się 23 proc. kobiet oraz zaledwie 11 proc. mężczyzn. Ani razu nie użyło wirtualnej waluty zaledwie 8 proc. badanych (7 proc. kobiet i 9 proc. mężczyzn).

Jakie produkty kupujemy za pomocą e-walut? Po około 19 proc. osób za pomocą krypowalut kupuje materiały budowlane i wykończeniowe. Tyle samo uprawia hazard w internecie – co głównie kojarzy się z tą formą pieniądza – oraz nabywa artykuły wyposażenia domu, w tym meble i artykuły wnętrzarskie, a także dokonuje zakupu samochodów i części samochodowych. 18 proc. kupuje sprzęt elektroniczny, w tym RTV/ AGD lub komputery i oprogramowanie. 15 proc. płaci e-walutami za artykuły dla kolekcjonerów oraz bilety komunikacji miejskiej, kolejowe, autobusowe, lotnicze. Najmniej nabywa artykuły spożywcze (8 proc.) i biżuterię (5 proc.).

Autorzy raportu „Płatności cyfrowe 2017" pierwszy raz zadali Polakom pytanie, czy korzystają z wirtualnych walut. Obrót nimi w naszym kraju nie narusza prawa, ale ich posiadacze ponoszą ryzyko: kradzieży, braku gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, braku powszechnej akceptowalności. Posiadacze wirtualnych walut narażają się ponadto na oszustwo oraz na niekontrolowaną zmienną cenę ich wartości.

Z badania wynika, że wirtualne waluty są obecnie mało popularne w Polsce. Zaledwie 11 proc. internautów zdarzyło się dokonać transakcji za ich pomocą. Według deklaracji użytkowników sieci nie zanosi się na duże zmiany tego stanu. Za e-walutami może przemawiać jednak stosunkowo wysoki odsetek użytkowników wśród nastolatków (12 proc.) oraz niemal co piąta osoba w grupie 35-44 lata, a więc wśród ludzi obeznanych z nowoczesnymi technologami i wśród smart shoppersów. Dzięki tym wskaźnikom upowszechnienie się e-walut może nabrać rozpędu.

Walutom takim jak bitcon, ether czy dascoin (nowy na rynku i jak wynika z informacji oparty na najszybszej technologii) sprzyjać też może fakt, że osoby już wykorzystujące kryptowaluty robią to często i regularnie. Polscy internauci tzw. bitcoinów używają między innymi uprawiając hazard w internecie, a najpopularniejsze kategorie zakupowe pokazują, jakiego rodzaju dobra można za nie kupić.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony