REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Na zdj. stacja paliw przy sklepie Biedronka w Płochocinie

Na zdj. stacja paliw przy sklepie Biedronka w Płochocinie (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Im bliżej wejścia w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele, tym więcej pojawia się w branży handlowej plotek na temat potencjalnego otwierania przez dużych detalistów sklepów na stacjach paliw. To dlatego, że handel w niedziele na stacjach pozostanie dozwolony. Szczególnie dużo emocji wywołuje jak zwykle Biedronka, którą niektórzy oczyma wyobraźni widzą już np. na stacjach Orlenu. Jednak lider rynku detalicznego w Polsce stanowczo twierdzi, że nie zdecyduje się na tego rodzaju działania.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

- Nie mamy w planach otwierania sklepów Biedronka na stacjach paliw - poinformowało portal wiadomoscihandlowe.pl biuro prasowe Jeronimo Martins Polska, właściciela dyskontowej sieci.

Stacje w centrach

Warto jednak podkreślić, że Portugalczycy mają już całkiem sporo doświadczenia związanego z biznesem paliwowym. Po pierwsze, na rodzimym rynku przy kilkudziesięciu supermarketach Pingo Doce (należących do JM) działają od lat stacje benzynowe Prio, wybudowane przez firmę Martifer, obecną również w Polsce. Prio, na podstawie zawartej z grupą JM umowy joint venture, importuje paliwo, oczyszcze je i odsprzedaje detaliście.

- Handel benzyną w pobliżu sklepów spożywczych to obecnie intratne przedsięwzięcie w Portugalii – mówił "Wiadomościom Handlowym" pod koniec 2012 r. Pedro Soares dos Santos, dyrektor zarządzający grupy Jeronimo Martins. – Nie wykluczamy w przyszłości podobnej inwestycji w Polsce, tym bardziej że, jak pokazuje rzeczywistość, sprzedaż paliwa przy supermarketach może znacznie podnieść ich obroty – deklarował już wtedy.

We wpisie spółki Jeronimo Martins Polska do rejestru przedsiębiorców znajduje się informacja, że firma prowadzi działalność polegającą na "sprzedaży detalicznej paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw". Najprawdopodobniej jest to jednak związane z faktem, że na terenie części centrów dystrybucyjnych Biedronki funkcjonuje łącznie ok. 10 stacji paliw, służących do tankowania samochodów z floty JMP. Stacje te nie są dostępne dla klientów Biedronki, lub innych osób spoza firmy.

Sprzedaż paliwa dla klientów prowadzi w Polsce kilka sieci handlowych, głównie tych, do których należą sklepy wielkopowierzchniowe. Liderem rynku jest Intermarche, które na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku miało łącznie 62 stacje przy sklepach. Na kolejnych miejscach plasują się Carrefour (43), Tesco (29), Auchan (25), E.Leclerc (13) i hurtownik Makro (6). Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że w Polsce działają łącznie 184 stacje paliw przy "sieciach sklepowych".

Mylące barwy

Co ciekawe, stacje paliw znaleźć można również przy Biedronkach. Ich operatorem nie jest jednak Jeronimo Martins, lecz inne podmioty. Jeden z nich to państwowy Lotos, który zarządza stacją znajdującą się przy Biedronce w Łomży. Inną firmą zewnętrzną, z którą Jeronimo Martins współpracuje w tym modelu, jest Galon Polska.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 29

 • 24
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Stonka 4 ponad rok temu

  Biedronka powinna być zintegrowana ze stacją paliw i jakimś rodzajem miejsca kultu. Mogliby nawet wprowadzić własne wyznanie (zastępujące obecnie karty biedronka) i budować mikro-kościoły koło biedronek. Dzięki temu mogliby uniknąć przyszłych zakazów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Leon 3 ponad rok temuocena: 86% 

  Każda komuna to wynaturzenie. Za pierwszej komuny za PZPR to się opłaciło chlebem karmić kury bo był tańszy od zboża a używany przez 3lata samochód był 3 razy droższy od nowego. Za obecnej komuny pisowskiej to mamy takie zjawiska jak zakupy na stacjach paliwowych, ułaskawianie ludzi przed skazaniem, rozdawanie Maybachów przez bezdomnych i inne ciekawostki. Tylko obłuda i zakłamanie autokratycznej władzy są takie same.

  oceń komentarz
 • ~nn 2 ponad rok temuocena: 100% 

  ja myślę, że biedronka powinna już otwierać sklepy przy kościołach, ludzie zamiast na tacę pójdą zapłacić portugalowi

  oceń komentarz
 • ~Rolnik 1 ponad rok temuocena: 33% 

  Na każdym centrum dystrybucyjnym jest stacja paliw....żadna nowość ;-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony