REKLAMAMLEKOVITA - DarPro 2020 - Baner Główny (kwiecień 2020)
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej (CC-BY-4.0: © European Union 2019; źródło: EP)

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen już latem minionego roku obiecała wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej. Teraz prace nad rozwiązaniem nabierają tempa. Jednak nawet jeśli pomysł przerodzi się w prawo, to prawdopodobnie nie należy oczekiwać z tego powodu wzrostu wynagrodzeń pracowników sklepów w Polsce.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 2 (16.03 - 16.04.2020)

Jak donosi "Fakt", konsultacje KE w sprawie europejskiej płacy minimalnej ruszyły w połowie stycznia i potrwają przez sześć tygodni. Komisja póki co nie wskazała konkretnej kwoty. Jednak jak podaje brytyjski "The Guardian", prawdopodobny wariant to płaca minimalna na poziomie 60 proc. mediany wynagrodzeń w danym kraju członkowskim UE.

Mediana zarobków w Polsce wynosiła w 2018 r. (to ostatnie dostępne dane GUS, gdyż urząd publikuje je co dwa lata) 2919,54 zł netto miesięcznie. 60 proc. tej kwoty to 1751,72 zł netto. Tymczasem obecna płaca minimalna w Polsce, 2600 zł brutto, przekłada się na ok. 1920 zł netto miesięcznie - a więc powyżej progu, o którym czytamy w "The Guardian". Pamiętajmy też, że Prawo i Sprawiedliwość w ostatniej kampanii wyborczej obiecało podwyższenie pensji minimalnej nawet do 4000 zł brutto miesięcznie w 2023 r.

W komentarzu dla "Faktu" Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ popiera pomysł europejskiej płacy minimalnej, natomiast postuluje, aby 60 proc. liczone było nie od mediany, lecz od średniej płacy w danym kraju UE. Taki wariant oznaczałby już rewolucję w wynagrodzeniach w Polsce, bowiem w grudniu ub.r. przeciętny Polak zarabiał miesięcznie 5229,44 zł brutto (dane GUS obejmujące sektor przedsiębiorstw). Przekłada się to na ok. 3775 zł na rękę miesięcznie. 60 proc. tej kwoty to 2265 zł, czyli więcej, niż zarabiają dziś w ujęciu netto  sprzedawcy-kasjerzy pracujący w handlu w Polsce.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony