REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

Firma Jack Daniel’s Properties, producent znanej whiskey, zarzuca polsko-szkockiemu producentowi whisky Jack Strong naruszenie unijnego prawa, dotyczącego oznaczeń. Cały spór toczy się wokół pierwszego członu nazwy.

REKLAMA
Whiskey Jack Daniels i whisky Jack Strong

Whiskey Jack Daniels i whisky Jack Strong (akawit.eu/ commons.wikimedia.org)

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. Spór toczy się między wspomnianym amerykańskim producentem bourbona, a wrocławską spółką Akawit, producentem whisky Jack Strong. Amerykański potentat zarzuca jej, że polski produkt może wprowadzać klientów w błąd i być mylnie kojarzonym z wyrobem z amerykańskiego stanu Tennessee. Jack Daniel’s Properties domaga się zaprzestania używania oznaczenia Jack Strong.

Akawit twierdzi z kolei, że nazwa Jack Strong w Polsce kojarzy się z osobą płk Ryszarda Kuklińskiego, a poza tym kształt butelki nie przypomina tej amerykańskiej. Poza tym pełnomocnicy polsko-szkockiego producenta podkreślają, że produktów w ogóle nie powinno się porównywać, ponieważ Jack Strong to szkocka whisky, a Jack Daniel’s amerykańska whiskey. Następną rozprawę zaplanowano w październiku.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Adamo 3 5 miesięcy temuocena: 50% 

  A jeśli właściciel firmy miał by na imię Jacek, to też by mu nie wolno było wprowadzić takiej informacji do nazwy produktu? To jakby zakazać np firmie Drutex nazywać się Drutex, bo przecież produkują okna, a okna z drutem niewiele mają wspólnego i ktoś, kto produkuje drut też by sobie tak nazwał firmę i koniec końców nie wiadomo by było, do kogo się zwrócić po ofertę drutu, a do kogo po ofertę okien czy stolarki okiennej. Robią aferę z niczego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Max 2 5 miesięcy temuocena: 14% 

  Polska szczyna po trupach aby zarobić, przewaga czerni na butelce, Jack w nazwie dla pijących może kojarzyć się z nowym produktem Jack Daniels a po wypiciu zrazić do marki. Producent który nie ma swojego pomysłu jest zwykłym oszustem...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zuzia K. 1 5 miesięcy temuocena: 60% 

  Brytyjczykom słowo Jack kojarzy się z Union Jack - czyli popularną nazwą brytyjskiej flagi (nałożone na siebie flagi Anglii i Szkocji, czyli dwa krzyże). Zatem - konsekwentnie - należy zakazać Brytyjczykom używanie nazwy Union Jack, bo skoro występuje tu słowo Jack - to chodzi o amerykańską whisky, a nie o jakąś flagę. Poza tym skoro sprawa dotyczy polsko-szkockiej whisky - to użycie takiej nazwy, kojarzącej się z brytyjską flagą - jest w pełni uzasadnione. Flaga Szkocji (krzyż św. Andrzeja)stanowi "połowę" treści flagi brytyjskiej (druga część to krzyż św. Jerzego, patrona Anglii). Wreszcie - po angielsku - Jack to nie tylko zdrobniałe imię, ale - po prostu - proporzec. Stąd Union Jack, to raczej Zjednoczony Proporzec. Wybitnym znawcom tematu sygnalizuję, że wiem, iż na to wszystko nakłada się również krzyż św. Patryka, patrona Irlandii.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony