REKLAMAPOLOmarket - baner główny (21.02.-22.03.2020)

PRAWO I FINANSE

 

28 maja 2019, 12:19

(fot. Pixabay CC0)

Pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia w czasie, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. Nie oznacza to jednak, że ochrona jest nieograniczona.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Co prawda Kodeks pracy zabrania wypowiadania pracownikowi przez pracodawcę umowy w przypadku usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jednakże istnieje możliwość rozwiązania takiej umowy w niektórych przypadkach. Oto trzy powody, które może wykorzystać pracodawca.

Długotrwała choroba

Sytuacja, w której pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Ustawa w tym zakresie przewiduje dwa odrębne okresy ochronne, które będą się różniły okresem zatrudnienia u danego pracodawcy. Pierwszy z nich dotyczy pracowników, których niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż trzy miesiące i byli zatrudnieni u danego pracodawcy nie krócej niż 6 miesięcy. W tym przypadku okres ochronny nie rozpoczyna się od daty faktycznej niezdolności do pracy, ale od dnia wydania stosownego orzeczenia lekarskiego. Ponadto jeżeli takowe orzeczenie zostało wydane po zakończeniu dnia roboczego i wykonaniu przez pracownika ustalonej na ten dzień pracy, bieg okresu ochronnego rozpoczyna się następnego dnia.

Z kolei drugi przypadek dotyczy pracowników, których niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące. Dotyczy to osób, które były zatrudnione u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Notoryczne przebywanie na zwolnieniu

Orzecznictwo wskazuje, że notoryczne absencje pracownika mogą stanowić usprawiedliwioną przyczynę wypowiedzenia takiemu pracownikowi umowy o pracę. Jednak w tym przypadku rozwiązanie umowy będzie się wiązało z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Na poparcie tych słów przytoczmy wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 422/97: „nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów-zleceń, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione”.

Ochrona przed wypowiedzeniem przysługuje przez pewien czas, tzn.:

 • 3 miesiące – jeśli okres zatrudnienia u danego pracodawcy był krótszy niż 6 miesięcy;
 • przez łączny okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego – jeśli okres zatrudnienia u danego pracodawcy trwał 6 miesięcy albo więcej lub gdy przyczyną niezdolności do pracy był wypadek przy pracy bądź w drodze do/z pracy. Po upływie tego czasu pracodawca ma prawo zwolnić bez wypowiedzenia.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony