REKLAMAROS-SWEET - Moreso Świąteczne Wypieki_Baner Główny(18-24.11.2019)

(materiały własne)

Półtora roku temu Sejm uchwalił ustawę o wychowaniu w trzeźwości, a wraz z nią przepisy dające samorządom możliwość ograniczenia handlu alkoholem. Polska Izba Handlu sprawdziła w ilu największych miastach naszego kraju samorządowcy zdecydowali się na skorzystanie z ustawy i zmniejszenie dostępu mieszkańcom do sklepów z alkoholem.

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiały się doniesienia o samorządach, które ograniczały godziny, w których można sprzedawać alkohol. Restrykcje dotyczyły nie tylko nocnych sklepów z alkoholem, ale także supermarketów, czy stacji paliw. Niektóre samorządy wprowadzały ograniczenia na określonym terenie, np. dzielnicy miasta. Nad wprowadzaniem nocnej prohibicji zastanawiało się wiele miast, w tym Katowice, Olsztyn, Kraków czy Zielona Góra. W Poznaniu zakaz obejmuje Stare Miasto, zaś w Piotrkowie Trybunalskim, którego mieszkańcy piją ponad polską normę obejmuje całe miasto.

Okazuje się, że większość samorządów największych miast, liczących powyżej 100 000 mieszkańców nie zdecydowała się na wprowadzenie ograniczeń w handlu alkoholem.

Polska Izba Handlu (PIH) zapytała największe polskie miasta o nałożone ograniczenia związane z ustawą o trzeźwości. Wyniki ankiety są dość ciekawe. Na 39 miast, na pytania PIH odpowiedziało 36 (92 proc.). W ośmiu miastach są ograniczenia godzinowe w sprzedaży alkoholu, zaś w pozostałych 28 nie ma żadnych.

Zdaniem Polskiej Izby Handlu „pokazuje to duży poziom zrozumienia samorządów, że rozwiązanie problemów wynikających z nadużycia alkoholu nie leży w pozornym zmniejszaniu dostępności, kosztem spokoju i bezpieczeństwa mieszkańców na granicach stref zakazu i wzrostu szarej strefy.”

Jednocześnie warto przypomnieć – jak wskazują przedstawiciele PIH - że „celem ustawy o wychowaniu w trzeźwości było ograniczenie nieodpowiedzialnych zachowań związanych z alkoholem, ale nie ograniczenie zgodnej z prawem sprzedaży i konsumpcji napojów procentowych. Ich legalna sprzedaż jest ważna, bo daje możliwość właśnie odpowiedzialnego i bezpiecznego spożycia. Jest to przeciwieństwem szarej strefy, gdzie trunki o niejasnym składzie, niewiadomego pochodzenia są udostępniane osobom nieletnim lub nietrzeźwym.”

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony