REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 10.06.

HANDEL I DYSTRYBUCJA

 

1 kwietnia 2019, 12:21

(fot. Elekes Andor/Wikimedia Commons, na licencji CC BY SA 4.0)

Strona 4 z 5
REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Marcin Lipka, główny analityk portalu Cinkciarz.pl: Największy na świecie transfer pieniędzy dla dzieci

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) przeanalizowała programy zabezpieczenia społecznego na całym świecie. Wynika z nich, że średniorocznie świat wydaje na świadczenia dla dzieci (zarówno gotówkowe, jak i rzeczowe czy w formie usług) zaledwie 0,4% PKB. Poza Zachodnią Europą nie ma regionu na świecie, gdzie ta pomoc przekraczałaby 1% PKB. Wyłączając Stary Kontynent, tylko kilka zamożnych krajów świata (Australia, Nowa Zelandia, Izrael) przeznacza więcej niż 2% PKB na transfery dla dzieci. Nie są to jednak tylko cykliczne świadczenia gotówkowe, lecz także opłaty za przedszkola i mieszkania dla uboższych rodzin, dofinansowania posiłków w szkole lub opieki zdrowotnej, jak również pomoc w domu. Przybierają one też postać wsparcia rzeczowego – np. ubrań dla dzieci. Znaczna część krajów w ogóle nie prowadzi programów wsparcia dla dzieci. Z kolei te, które są, bywają powiązane z zatrudnieniem lub zależą od dochodu świadczeniobiorców. W rezultacie można stwierdzić, że poza Europą i kilkoma krajami OECD transfery gotówkowe dla rodzin mających dzieci są symboliczne lub w ogóle ich nie ma. Polska przed wprowadzeniem pierwszej tury programu 500 plus wydawała 1,5% PKB na świadczenia dla rodzin, w tym jedynie 0,8% na transfery pieniężne (prawie najmniej z całej UE). Po 2016 roku program Rodzina 500+ znacznie zmienił tę statystykę. Transfery gotówkowe wzrosły do poziomu 1,8% PKB i wyprzedzało nas w Unii tylko 6 państw. A jak będzie po 1 lipca 2019 roku? Z analiz wynika, że Polska będzie miała największe w Unii Europejskiej transfery gotówkowe do rodzin w relacji do PKB. Poza Luksemburgiem (2,4%) w innych krajach te świadczenia są przynajmniej o 0,8 pkt proc. niższe. Wsparcie rodzin gotówką od państwa (czyli de facto od podatników) poza Unią jest mało popularne. W rezultacie polskie transfery pieniężne dla dzieci, głównie w postaci programu Rodzina 500+, będą od 1 lipca największe na świecie.

Bartosz Bolecki, starszy analityk handlu detalicznego w PMR: Pierwsze efekty będzie widać pod koniec roku

W przypadku rozszerzenia programu Rodzina 500+ o rodziny z jednym dzieckiem, zaryzykuję stwierdzenie, że pozytywny wpływ na rynek detaliczny w Polsce będzie mniejszy niż po wprowadzeniu programu w 2016 roku, kiedy rzeczywiście konsumpcja znacząco wzrosła. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze teraz program obejmie rodziny stosunkowo zamożniejsze niż trzy lata temu, które już obecnie wydają więcej niż rodziny posiadające dwójkę i więcej dzieci. Po drugie najmniej zamożne rodziny z jednym dzieckiem już teraz są objęte programem. Dlatego spodziewałbym się raczej, że wzrost wydatków nastąpi w kategoriach związanych z usługami, np. gastronomią i turystyką, które już po wprowadzeniu programu w 2016 roku mocno zyskały, oraz w kategoriach nieżywnościowych. Część pieniędzy z pewnością zostanie przeznaczona na oszczędności lub odłożona w celu dokonania większego zakupu w późniejszym okresie – to dotyczy zwłaszcza gospodarstw domowych, które już obecnie znajdują się w dobrej sytuacji finansowej. Wpływ projektów rządowych na sam rynek spożywczy (FMCG) będzie zdecydowanie mniejszy i należy spodziewać się raczej wzrostu wydatków w związku z zakupem droższych, lepszych produktów niż znaczącego wzrostu konsumpcji ilościowo. Prognozy PMR opracowane pod koniec 2018 roku (a więc nieuwzględniające nowych propozycji programowych partii rządzącej) zakładały wzrost wartości rynku spożywczego o 4% w 2019 roku i 3,7% w 2020 roku. Wpływ funduszy, które rodzice otrzymają w ramach projektu 500+ na pierwsze dziecko – na wartość rynku FMCG w 2019 roku powinna być jeszcze ograniczona.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony