REKLAMADan Cake - Baner Główny (listopad-grudzień 2018)

(fot. Pixabay CC0)

InPost chce poszerzyć zakres produktów dostarczanych do swoich automatów i zamierza zaoferować swoim klientom możliwość umieszczania leków w specjalnych, chłodzonych paczkomatach. Na drodze mogą jednak stanąć przepisy prawa oraz ich interpretacja.

Jak informowaliśmy jako pierwsi na portalu wiadomoscihandlowe.pl, spółka chce dostarczać do lodówkomatów nie tylko żywność, ale także medykamenty wymagające przechowywania w niskiej temperaturze. Wykorzysta do tego nowe urządzenie, będące połączeniem funkcjonujących już paczkomatów z lodówką.

O możliwych problemach, dotyczących tego rozwiązania, pisze dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna", powołuje się przy tym na interpretację ustawy z 6 września 2001 r. – prawo farmaceutyczne oraz rozporządzenia ministra zdrowia z 26 marca 2015, w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Pozwalają one na zawieranie przez apteki internetowe umów z firmami kurierskimi, jednak według interpretacji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, niedopuszczalne jest korzystanie z kurierów, którzy zostawiają produkt w paczkomatach. Eksperci wskazują, że pojawia się nowy etap w łańcuchu dostawy takiego leku, który w żaden sposób nie jest nadzorowany. Do pomysłu sceptycznie podchodzą Naczelna Rada Aptekarska oraz Naczelna Izba Lekarska. Poda m.in. zarzut, że w takiej sytuacji łatwo o pomyłkę, co mogłoby skończyć się szkodą dla pacjenta.

Innego zdania jest prezes Grupy Integer, właściciela InPostu, Rafał Brzoska. – Nie konsultowaliśmy naszego pomysłu z GIK, ale wiemy, że nasi potencjalni klienci już wystąpili z wnioskiem o interpretację urzędu. Jesteśmy przekonani, że nasz pomysł jest zgodny z obowiązującymi przepisami – powiedział w DGP.

GIK, przynajmniej na razie, nie zabrał głosu w sprawie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~We 3 4 miesiące temu

  Świetny pomysł! Już paczkomaty były świetnym rozwiązaniem, a co dopiero lodówkomaty!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pieter 2 4 miesiące temu

  Ja to bym wolał, żeby pozwolili.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klawo 1 4 miesiące temu

  leki w lodowkomatach? to by bylo dobre.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony