REKLAMAOKI drukarnia - baner główny grudzień_styczeń 2018/2019

BRANŻA PO GODZINACH

 

9 lutego 2018, 12:06

(Fot. KK)

Best Buy, jeden z największych amerykańskich detalistów z branży multimediów, od połowy 2018 r. wycofa się z sprzedaży muzyki na płytach CD. Na tamtejszym rynku już ponad 80 proc. przychodów ze sprzedaży muzyki generują serwisy cyfrowe. Znawcy rynku pocieszają, że płyty cyfrowe przetrwają, tak jak analogi – informuje Onet.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Na rynku amerykańskim streaming i inne formy cyfrowego udostępniania muzyki odpowiadają już za 80 proc. sprzedaży, a przychody sieci ze sprzedaży muzyki na nośnikach fizycznych systematycznie maleją. Funkcjonująca od 1966 r. – pierwotnie pod nazwą Sound of Music – sieć sklepów multimedialnych Best Buy zarobiła w ubiegłym roku zaledwie 40 mln dolarów. Jak na detalistę prowadzącego ponad tysiąc sklepów stacjonarnych oraz sprzedającego online to kwota znikoma. Dlatego sieć podjęła decyzję, że z dniem 1 lipca 2018 r. całkowicie wycofuje płyty CD z muzyką ze swojej oferty – czytamy w serwisie Onet.

Ta decyzja wywołała falę dyskusji i spekulacji, że oto nadchodzi koniec ery tego nośnika. Jednak znawcy rynku muzycznego uspokajają. Dyrektorzy polskich wytwórni płytowych nie przewidują całkowitego zniknięcia srebrnego krążka. Także znany dziennikarz muzyczny Hirek Wrona jest zdania, że płytka przetrwa, nawet jeśli bardzo straci na znaczeniu. i przypomina, że los płyt winylowych przez lata wydawał się przesądzony, tymczasem nośnik przetrwał i obecnie przeżywa renesans – relacjonuje Onet.

Eksperci przypominają, że w Polsce tylko ok. 30 proc. muzyki sprzedawane jest w digitalu, zatem płytka CD jeszcze długo będzie się mieć dobrze. Piotr Kabaj, dyrektor generalny Warner Music Polska przywołuje w rozmowie z Onetem przykład bogatej i nowoczesnej Japonii, gdzie aż 85 proc. przychodów ze sprzedaży muzyki pochodzi z nośników fizycznych.

Czytaj więcej na onet.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony