REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

(Pixabay CC0)

Wielkie międzynarodowe sieci handlowe bywają podejrzewane o unikanie podatku dochodowego od przedsiębiorstw CIT. Od lat słychać, że stosują optymalizację podatkową, aby nie płacić podatku dochodowego w pełnym wymiarze. To teza trudna do udowodnienia. Jak wynika z danych uzyskanych przez Gazetę Wyborczą, niektóre wielkie sieci odprowadzają w Polsce podatek CIT w wysokości nawet setek milionów zł. Ale nie wszystkie.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Wyborcza.biz zleciła wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska zebranie danych dotyczących wysokości podatku dochodowego, odprowadzanego przez sieci handlowe w Polsce. Dane dotyczą lat 2014 i 2015. Wynika z nich jednoznacznie, że niektóre wielkie sieci handlowe odprowadzają podatki w wysokości setek milionów zł rocznie.

Jeronimo Martins, właściciel Biedronki, regularnie zarabia ponad 1 mld zł rocznie. Zgodnie z danymi z KRS w 2015 r. firma odnotowała zysk w wysokości 1,48 mld zł. i zapłaciła podatek CIT w wysokości 290 mln zł.

Wyborcza.biz zwraca uwagę, że mogą występować rozbieżności pomiędzy kwotą wpisaną do KRS a faktycznie wpłaconą do urzędu skarbowego. Wynika to z funkcjonowania różnych definicji pojęć księgowych. O ile Biedronka w sprawozdaniu finansowym za rok 2015 wpisała 290 mln zł (podatek dochodowy bieżący oraz podatek dochodowy odroczony), to faktycznie odprowadziła ponad 367 mln zł podatku dochodowego.

Z KRS wynika, że Lidl Polska spółka z o.o. za 2015 r. zapłacił 16,2 mln zł, a Lidl spółka z o.o. spółka komandytowa - 88,9 mln zł podatku. Ponieważ jednak spółki komandytowe nie ujawniają wysokości podatków odprowadzonych przez wspólników, wynik w KRS może być zaniżony.

Duńska sieć Netto zapłaciła za 2015 r. 22,2 mln zł podatku. Tesco odprowadziło 39,4 mln zł, natomiast Piotr i Paweł w tym samym okresie zapłacił niespełna 4 mln zł. Auchan i Carrefour nie wpisały do KRS danych o CIT, choć powinny.

Czy zatem wielkie sieci handlowe unikają płacenia podatków w należnej wysokości? Zdaniem fiskusa - tak! Przypomnijmy, że przed kilku tygodniami portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do pisma, w którym Ministerstwo Finansów przyznaje, iż duże polskie i zagraniczne sieci handlowe "powszechnie stosują optymalizację podatkową". Resort kierowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, poproszony o dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie, unikał odpowiedzi na nasze pytania.

Przekonanie o tym, że zagraniczne sieci handlowe stosują optymalizację podatkową, było kluczowym argumentem na rzecz wprowadzenia specjalnego podatku od handlu. Portal wiadomoscihandlowe.pl opisywał na bieżąco perypetie z nim związane. Pierwsze pomysły opodatkowania handlu wielkopowierzchniowego pojawiły się już we wrześniu 2015 r., a w styczniu 2016 r. na dobre ruszyła dyskusja w tej sprawie.

Pierwszy projekt ustawy pojawił się pod koniec stycznia. Natychmiast spotkał się z falą krytyki. Negatywne opinie zgłaszała też Komisja europejska. Po zmasowanych protestach dosłownie wszystkich środowisk związanych z handlem, a nawet po uwagach ze strony niektórych ministerstw, rząd przystąpił do prac nad zmianą projektu. Pojawiły się dwie wersje, rozważany był wariant liniowy i progresywny, kolejne terminy były przesuwane, aż wreszcie 6 lipca 2016 r. Sejm uchwalił ustawę. Senat nie zgłosił żadnych poprawek, a Prezydent Duda podpisał ją 31 lipca.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 19

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (9)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ika 9 ponad rok temu

  Dlaczego ta Plaga nie płaci podatków ściągają od biednych emerytów rencistów ktorym brakuje na leki oraz na podstawowe artykuły a obcokrajowcy właściciele supermarketów nie płacą podatków

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mrówka 8 ponad rok temuocena: 0% 

  Nie płacą żadnego podatku to ściema !. Dlaczego byłoby ich tutaj tak dużo np. jak Biedronki czy Lidle ??

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bertabenz 7 ponad rok temuocena: 50% 

  poltonie i tak musicie u szwabow i zabojadow kupowac..tylko te koscioly swoje jescze macie

  oceń komentarz
 • ~pastuch EU 6 ponad rok temuocena: 80% 

  Same szwaby się wypowiadają którym nie pasuje że im się ktoś dobiera do dupy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mirek 5 ponad rok temuocena: 33% 

  PIS nie robi reform tylko negatywne zmiany - czy niszczenie demokracji, zawłaszczenie telewizji, prokuratury, zniszczenie Trybunału, głupawe pomysły co do handlu to są reformy ? To jest dewastacja Polski za którą będzie płacić kilka pokoleń

  oceń komentarz
 • ~Meteor 4 ponad rok temuocena: 0% 

  To typowa nowomowa pisu - wiadomo, mówią na mieście, słyszałem od kogoś. Sieci zagraniczne płacą podatki od lat a nie płacą ich np. kopalnie a nawet wprost przeciwnie - dostają miliardy rocznie na przetrwanie, nie płacą też ZUSu i później górnicy mają wysokie emerytury kosztem biedaemerytur ludzi w innych branżach. OPodatków nie płaci tez kler a dostaje masę kasy - jak chociażby Rydzyk. A działacze związkowi Solidarności - nic dziwnego, że nie bronią interesów pracowników jak maja zarobki często po kilkanaście tysięcy miesięcznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 3 ponad rok temu

  Robert p, to że sieci nie płacą podatków wiadomo od czasów kiedy są w Polsce. Nie wkręcaj zatem jakichś polityczek, które dzielą. Od wczoraj masz ten newsletter? Ile tu było tekstów o tym jak złe reformy robi PiS...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gdgdh 2 ponad rok temuocena: 67% 

  Kochamy Szwabów!! LIDL,Kaufland itd.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~robert p. 1 ponad rok temuocena: 25% 

  Niestety mam wrażenie, że ten portal wiadomoscihandlowe jest mocno sPISowany. Samo podanie artykułu też jest w Pisowskim tonie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony