REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

PKN Orlen obejmie 65 proc. akcji Ruch i będzie większościowym inwestorem, odpowiedzialnym za rozwój spółki. Warunki przeprowadzenia transakcji ustalone zostały pomiędzy zaangażowanymi podmiotami w ramach umowy inwestycyjnej. Jak już pisaliśmy, PKN Orlen otrzymał też zgodę UOKiK na realizację transakcji.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (PKN Orlen)

- Zgodnie z zapowiedziami realizujemy procesy akwizycyjne, które uzupełniają biznesowe działania PKN Orlen i przyczynią się do zwiększania zysków w długiej perspektywie. Wchodzimy w kolejny etap pozyskania aktywów spółki RUCH, które wpisują się w nasze strategiczne plany dotyczące rozwoju sieci detalicznej. Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Zgodnie z umową inwestycyjną, PKN Orlen ma stać się akcjonariuszem większościowym Ruch z pakietem 65 proc., a pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności RUCH w wysokości 87,5 mln zł. Ponadto, warunkiem realizacji transakcji będzie prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów RUCH z wierzycielami w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych.

Częścią umowy inwestycyjnej jest Plan Restrukturyzacji Ruch, który opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności.

Zgodnie ze strategią, PKN Orlen planuje otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw, co stanowi platformę do generowania synergii z Ruch. Przyniesie to korzyści w postaci poszerzenia bazy klientów, zapewnienia szerszej oferty i dostępności oraz synergii zakupów towarów i usług. 

Zakładana strategia wpisuje się w trendy rozwoju sprzedaży detalicznej w Europie Środowo-Wschodniej. Na tym rynku widoczna jest stabilizacja wzrostu konsumpcji paliw, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch.

PKN Orlen złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due dilligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych (co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen). W międzyczasie powstał szczegółowy Plan Restrukturyzacji spółki oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu.  Zawarcie umowy inwestycyjnej oraz wydanie przez prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN Orlen kontroli nad Ruch pozwala kontynuować proces.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~To tak teraz można? 4 miesiąc temuocena: 100% 

  Jak to Alior umorzy?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Orczyk 3 miesiąc temuocena: 100% 

  PIS chce aby upisowić (nie znacjonalizować) jak najwięcej firm aby były miejsca dla ich aparatczyków na stanowiska prezesów, dyrektorów, premie, odprawy i inne apanaże. A że takie pisowskie firmy będą przynosić straty to cały naród za to zapłaci. Mamy już skutki upisowienia Stadnny w Janowie czy Aliora.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jurny Stefan 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Stary komu te bajki wciskasz, bierzesz tego trupa pod skrzydła Orlenu bo taki dostałeś rozkaz od pisowskich gamoni

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kuba 1 miesiąc temuocena: 100% 

  Gdzieś w kiosku ruchu,: Dzień dobry, poproszę dwa kanistry Pb95...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony