REKLAMAHELIO - NATURA - BANER GŁÓWNY (30.03 - 05.04.2020)
Na zdj. zgromadzenie wierzycieli Piotr i Paweł S.A., 21 lutego 2020

Na zdj. zgromadzenie wierzycieli Piotr i Paweł S.A., 21 lutego 2020 (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Ponad 40 dostawców Piotr i Paweł S.A. przesłało do sądu identyczne pisma z nową propozycją układową. Domagają się spłaty całości długu z przyszłych zysków spółki. Choć kolejne pisma wciąż wpływają do sądu, to dostawcom może zabraknąć czasu na zebranie wymaganego poparcia, by móc formalnie przedstawić taki wniosek na zgromadzeniu wierzycieli.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 10% - Belka w artykułach (marzec-kwiecień 2020)

W piątek w Poznaniu rozpoczęły się trzy osobne zgromadzenia wierzycieli - po jednym dla każdej z trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł. Rozpoczęły, ale nie zakończyły, gdyż pod koniec dnia, już po głosowaniach, nastąpiło odroczenie zgromadzeń do 2 marca. Wierzyciele Grupy Piotr i Paweł (nieruchomości), Piotr i Paweł S.A. (dostawcy) oraz Piotr i Paweł Detal (franczyza) oddali co prawda głosy, ale nie poznali wyników głosowań. To dlatego, że jeszcze w kolejnych dniach do sądu będą wpływać karty do głosowania przesłane pocztą.

Propozycje układowe złożone przez spółki zakładają łączne spłaty rzędu: 23 mln zł (Grupa Piotr i Paweł), 35 mln zł (Piotr i Paweł S.A.) oraz 37 mln zł (Piotr i Paweł Detal) w terminie od dwóch tygodni do trzech miesięcy po uprawomocnieniu się układu. Dla porównania, długi objęte sanacją poszczególnych spółek wynoszą (bez uwzględnienia banków): 61,2 mln zł w przypadku Grupy Piotr i Paweł, 146 mln zł w przypadku Piotr i Paweł S.A. oraz 122,3 mln zł w przypadku Piotr i Paweł Detal.

Na dwóch piątkowych zgromadzeniach (Grupa Piotr i Paweł oraz Piotr i Paweł Detal) obyło się bez niespodzianek. Natomiast atmosfera podczas zgromadzenia wierzycieli spółki Piotr i Paweł S.A. była bardzo burzliwa.

Propozycje układowe złożone przez zarząd tej spółki podzieliły wierzycieli na pięć grup interesu. W ramach dwóch z tych grup zaczął się formować blok podmiotów, którym nie podoba się propozycja spółki. Chodzi o wierzycieli, wobec których długi są największe (nie licząc banków), a którym zaproponowano spłatę jedynie 10-20 proc. wierzytelności głównej i 5 proc. odsetek.

Zgodnie ze stanem na piątek, powstająca koalicja wierzycieli była dwukrotnie za mała, by móc formalnie przedstawić własne, alternatywne propozycje (wymóg to 30 proc. kapitału, udało się zebrać ok. 14 proc., ale pamiętajmy, że pisma do sądu wciąż wpływają). Firmy o których mowa chcą, by Piotr i Paweł S.A. przekazywał im minimum 50 proc. ze swoich przyszłych zysków do czasu, aż spłacone zostaną wszelkie długi.

Zdaniem Patryka Filipiaka, przedstawiciela zarządcy sądowego, propozycje takie nawet gdyby zostały przegłosowane, to i tak nie zostałyby następnie zatwierdzone przez sąd ze względu na wadliwą konstrukcję i nieostrość. Jak wskazywał Filipiak, nie wiadomo, o który rodzaj zysku chodzi wierzycielom; nie wiadomo też co w sytuacji spodziewanego wchłonięcia Piotr i Paweł S.A. przez spółkę zależną inwestora, czyli Spar Group; lub co w przypadku generowania przez spółkę straty.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 21

 • 20
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (15)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Informator 15 miesiąc temuocena: 100% 

  Pismo składa się z 4 stron. Wierzyciele zgadzają się na propozycje PiP ale chcą aby zysk w 50% był przeznaczony na spłatę wierzytelności aż wierzytelność będzie spłacona w całości. W związku z tym spółka nie musi mieć dodatkowych środków a dzieli się zyskiem tylko jeśli go wypracuje. Korzystne dla spółki i korzystne dla wierzycieli. Dziwne, że tak protestują przed tą propozycją. Wygląda na to, że wierzyciele mają sfinansować przyszłe zyski PiP.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wierzyciel 2 14 miesiąc temuocena: 100% 

  Czy ktoś posiada dokładną treść pisma Koalicji Wierzycieli?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wierzyciel 2 13 miesiąc temuocena: 100% 

  Czy ktoś ma / zna dokładną treść pisma koalicji wierzycieli w sprawie alternatywnych propozycji układowych?

  oceń komentarz
 • ~RAVEN123 12 miesiąc temuocena: 80% 

  Cały Zarząd tych Pawłów trzeba zgarnąć do aresztu śledczego na czas tych perypetii, zabrać paszporty i zakaz opuszczania kraju bo się wywiną jak zwykle. To wszystko przez chciwość - wszystko otwierane już z długami, linie kredytowe przykrywają kolejne długi i kolejne i zawsze Ci "przedsiębiorcy" myślą, że jak organizacja będzie większa to kiedyś się odrobią, a przecież podwykonawcom nie trzeba wcale płacić ... to chore jest!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie poddajmy się 11 miesiąc temuocena: 100% 

  Dostawcy! Walczyć do końca pisać sprzeciwy , wnioski , zażalenia i nie do sędziego tylko do Prezesa Sądu To są wasze pieniądze z których ktoś was chce wyrolować

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Słyszałem na korytarzu 10 miesiąc temuocena: 100% 

  Tylko coś ćwierkają wróbelki ze ta pożyczkę trzeba zwrócić do RPA.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cash 9 miesiąc temuocena: 100% 

  Spar Group "wpompowało" kasę? Dobrze ponad 100 mln z kwoty, o której mowa to pożyczki...

  oceń komentarz
 • ~Wierzyciel GPIP 8 miesiąc temuocena: 83% 

  Brawo wierzyciele w S.A co do pozostałych Spółek nie był bym pewny ze wszystko przejdzie, odbyły się głosowania których wynik może być zaskakujący dla Panów z Piotra i Pawła

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Były Franczyzobiorca Piotra i Pawła 7 miesiąc temuocena: 90% 

  Pana Filipiaka i Pana Karbowiaka wierzyciele i % spłaty nie interesują, sam osobiście będąc Franczyzobiorca Piotra i Pawła proponowałem spłatę 100% swoich zobowiązań które powstały głównie przez problemy firmy Piotr i Paweł na rynku w 2017r deklarowałem spłatę wszystkich zobowiązań wobec Spółek Piotra i Pawła co miało się przełożyć na spłatę wierzycieli, niestety takim rozwiązaniem nie byli zainteresowani co skutkowało upadłością Spółki Franczyzowej na co posiadam stosowne dokumenty!

  oceń komentarz
 • ~Darek 6 miesiąc temuocena: 100% 

  Cytat: "Zdaniem Patryka Filipiaka, przedstawiciela zarządcy sądowego, propozycje takie nawet gdyby zostały przegłosowane, to i tak nie zostałyby następnie zatwierdzone przez sąd ze względu na wadliwą konstrukcję i nieostrość" Problem polega na tym, że pan Filipiak nie potrafił podać, żadnego przepisu, który wskazywałby na wadliwą konstrukcję i nieostrość propozycji. W przydługiej przemowie nie podawał żadnych konkretów a tłumaczenia opierałaby się na słowie "gdyby". Co więcej nie odpowiedział w ogóle na pytanie czy "zapoznał się szczegółowo ze złożonymi przez wierzycieli propozycjami". Raczej cały wywód miał zniechęcić wierzycieli do przyłączenia się do układu. DP

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mecenas 5 miesiąc temuocena: 100% 

  (Fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum) Jak sędzia z Panem Filipakiem książki pisze po to żeby teraz było jak jest .A wszystko kosztem wierzycieli.Czy to jest przejrzysta i uczciwa Sanacja?

  Edytowany: miesiąc temu

  oceń komentarz
 • ~Franek 4 miesiąc temuocena: 90% 

  A Ja trzymam kciuki do 2 marca żeby układ nie przeszedł w żadnej Spółce

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trzymam kciuki 3 miesiąc temuocena: 100% 

  Nie dajcie się. To jest zwykle oszustwo. Przecież za PiP stoi bogaty inwestor?

  oceń komentarz
 • ~Wierzyciel 2 miesiąc temuocena: 89% 

  Trzeba walczyć z oszustwem i złodziejstwem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marek 1 miesiąc temuocena: 90% 

  Bezczelność Pana Karbowiaka jest nieoceniona! Koalicja musi się utworzyć nie może być tak ze nie było nawet rady wierzycieli a wszyscy maja tańczyć jak PiP zagra

  oceń komentarz
REKLAMARetail FMCG Congress - Half Page - marzec-kwiecień 2020
do góry strony