REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

(Fot. Hubert Wójcik)

Choć ponad połowa Polaków deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe, widać spadek recyklingowej świadomości społecznej – wynika z badania Fundacji ProKarton „Jak zmienia się wiedza Polaków na temat segregacji odpadów opakowaniowych”.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Z badania Kantar TNS przeprowadzonego dla Fundacji ProKarton wynika, że wiedza Polaków na temat selektywnej zbiórki odpadów utrzymuje się na stałym, ale relatywnie wciąż niskim poziomie. Względem zeszłorocznych badań, różnice w odpowiedziach ankietowanych są niewielkie. 58 proc. ankietowanych deklaruje, że segreguje odpady, a jedna trzecia z nich potrafi wskazać prawidłowy kosz do segregacji odpadów wielomateriałowych. Jednocześnie widać wzrost ignorancji w kwestii wyboru właściwego pojemnika do segregacji poszczególnych frakcji opakowań. 

Niepokojącym zjawiskiem jest to, że 2019 roku aż 41 proc. ankietowanych zaznaczyło, że nie zwraca uwagi na to, do jakiego pojemnika wrzuca opakowania po sokach czy mleku, kiedy w 2018 roku było to 33 proc. badanych.

Zasad selektywnej zbiórki odpadów przestrzega deklaratywnie 58 proc. Polaków, co oznacza niewielki, dwuprocentowy spadek w porównaniu do wyniku z 2018 roku. Najczęściej odpady segregują osoby po 50 roku życia, najrzadziej natomiast trzydziestolatkowie (i osoby młodsze). Osoby o wykształceniu wyższym przestrzegają zasad selektywnej zbiórki niemal dwukrotnie częściej niż osoby o wykształceniu podstawowym. Największy odsetek mieszkańców segreguje odpady w województwach podkarpackim, opolskim i lubelskim.

Odpowiedzi w porównaniu do tych z 2018 roku są procentowo niemal identyczne – 49 proc. osób uważało, że poziom ich świadomości na temat segregacji odpadów opakowaniowych w ciągu ostatnich 3 lat nie uległ zmianie, 38 proc. dostrzegło wzrost swojej wiedzy, natomiast 13 proc. ankietowanych deklarowało spadek poziomu swojej wiedzy. Brak różnic w poziomie wiedzy na temat segregacji odpadów dostrzegają przede wszystkim osoby z wykształceniem podstawowym, zamieszkujące średniej wielkości miasta.

Osobami, które uważają, że ich wiedza na temat segregacji odpadów opakowaniowych zwiększyła się w ciągu ostatnich 3 lat (37 proc.), są przede wszystkim młodzi z wykształceniem wyższym, mieszkający w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Niestety, aż 14 proc. ankietowanych przyznaje, że dostrzega spadek poziomu swojej wiedzy nt. selektywnej zbiórki odpadów. 


 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony