REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

 

9 marca 2020, 09:21

(fot. Pixabay/CC0)

Analitycy mBanku dokonali rewizji prognozy wzrostu PKB w dół na 2020 r. z 2,8 proc. do jedynie 1,6 proc. Jak wskazują, epidemia koronawirusa, potencjalna recesja w strefie euro oraz w USA "to o jeden szok za daleko dla polskiej gospodarki".

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Zarazem, zdaniem ekspertów mBanku, wraz ze wzrostem PKB spadnie inflacja. Obecny szacunek analityków to 3,2 proc. "z ryzykiem w dół" (poprzednią prognozą było 3,8 proc.). - Nie można wykluczyć globalnie niższych cen żywności. (...) W 2021 r. inflacja bez większych problemów wróci do celu - tłumaczą eksperci.

Zdaniem analityków mBanku, wzrost PKB w polskiej gospodarce będzie w pierwszym kwartale wyglądał "jeszcze całkiem nieźle", choć poniżej 3 proc. - Wysoki punkt startowy dzięki nadrabianiu zaległości produkcyjnych z końcówki 2019, wspierająca aktywność w budownictwie pogoda i gromadzenie zapasów przez konsumentów będą czynnikami utrzymującymi wzrost na relatywnie wysokim poziomie - czytamy w najnowszym komentarzu mBanku.

- Kolejne kwartały to już jednak silne hamowanie prokurowane przez recesję w strefie euro oraz dalsze problemy popytu wewnętrznego. Konsumenci mogą zwiększyć istotnie oszczędności, inwestycje prywatne wyhamują (niepewność, skupienie na problemach z dostawami i popytem), cykl unijny i samorządowy jeszcze nie skręcą - napisali analitycy mBanku.

Ich zdaniem ożywienie w Europie, efekty bazowe, restart cyklu unijnego i tąpnięcie cen ropy naftowej oznaczają, że w 2021 roku dynamiki PKB "mogą wyglądać imponująco". Zwracają jednak uwagę, że sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna. - Poruszamy się po omacku w obliczu szoku i efektów, które są słabo poznane i opisane - podkreślają.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony