REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)

(materiały własne)

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,5 proc. (w tym towarów – o 0,6 proc. oraz usług – o 0,3 proc.). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,6 proc. (w tym usług – o 1,7 proc. i towarów – o 1,5 proc.). Wpływy zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Jednym z czynników napędzających wzrost cen r/r była drożejąca żywność.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

W kwietniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 2,4 proc.), odzieży i obuwia (o 2,9 proc.) oraz żywności (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,20 p. proc., 0,15 p. proc. i 0,09 p. proc. Niższe ceny w zakresie łączności (o 0,6 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,03 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 4,3 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 1,6 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 0,94 p. proc. i 0,42 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,8 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,21 p. proc.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, w kwietniu 2018 r. więcej płacono za odzież i obuwie (o 2,9 proc.) oraz towary i usługi w zakresie transportu (o 2,4 proc.).

W kwietniu 2018 r. największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny paliw do prywatnych środków transportu, które podwyższyły ten wskaźnik o 0,14 p. proc.

W 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, największy udział wydatków w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych mają żywność i napoje bezalkoholowe (24,36 proc.) oraz towary i usługi związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośniki energii (20,35 proc.).

W porównaniu z poprzednim miesiącem, w kwietniu 2018 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,5 proc..

W kwietniu 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony