REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL - Konkurs) - Baner Główny (czerwiec 2018)

Nadzorem nad jakością produktów rolno-spożywczych zajmie się Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a nie jak dotychczas Inspekcja Handlowa - wynika z projektu ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

REKLAMAROS-SWEET (MORESO - ORZESZKI) - Baner Główny (24-30.06.2019
 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi (fot. M.Józefaciuk/Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi (fot. M.Józefaciuk/Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy, wysłanej do konsultacji społecznej 16 kwietnia br., obecnie nadzór nad jakością produktów sprawowany jest zarówno przez IJHARS oraz IH na podstawie tych samych przepisów. Przeniesienie całości uprawnień na rzecz pierwszego podmiotu miałoby nie tylko usprawnić procesy kontrolne, ale również "szybsze reagowanie na pojawiające się nieprawidłowości".

Celem działań Inspekcji ma być wyeliminowanie produktów, których jakość jest niezgodna z przepisami. Wyłączenie nadzoru spod UOKiK "pozwoli skoncentrować się Prezesowi UOKiK pozostałych niezwykle istotnych zadań".

W związku z koncentracją działań Inspekcja otrzyma dodatkowe uprawnienia w zakresie ochrony konsumentów. Będzie m.in. kontrolował zgodność cen umieszczonych przy produktach, a także prawidłowość informacji na karcie dan w lokalach gastronomicznych ze stanem faktycznym. IJHARS przejmie odpowiedzialność za rzetelność informacji na stronach internetowych sklepów z artykułami rolno-spożywczymi, a także za właściwe informacje związane z ustawą o o wychowaniu w trzeźwości.

IJHARS będzie mógł oprócz już posiadanych uprawnień dokonywać również zakupu kontrolnego, a pracownicy inspekcji będą podlegali ochronie jako funkcjonariusze publiczni.

Nowa ustawa miałaby wejść w życie już od 1 lipca br. Ze względu na poszerzenie kompetencji IJHARS zostanie dodatkowo dofinansowany z budżetu państwa kwotą około 6,5 mln złotych rocznie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony