REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020

(fot. Pixabay CC0)

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób obniżyła się w listopadzie do 5,3 proc. r/r wobec 5,9 proc. w październiku, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (5,9 proc.) oraz prognozy sformułowanej przez analityków Credit Agricole Bank Polska (6,2 proc.). W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w listopadzie o 2,6 proc. r/r wobec wzrostu o 3,4 proc. w październiku.

REKLAMA

W listopadzie 3-miesięczna średnia krocząca dla rocznej nominalnej dynamiki płac w przedsiębiorstwach wyniosła 5,9 proc., co było poziomem najniższym od lipca 2017 r. Stanowi to silne wsparcie dla oceny banku Credit Agricole, zgodnie z którą w ostatnich miesiącach rosnący negatywny wpływ na nominalną dynamikę wynagrodzeń mają obniżający się stopień wykorzystania mocy wytwórczych, a także coraz ostrożniejsza polityka płacowa firm, które przygotowują się na zmiany regulacyjne na polskim rynku pracy.

Zmiany te, oddziałujące w kierunku wzrostu kosztów pracy, obejmują wejście w życie Pracowniczych Programów Kapitałowych, a także zapowiadany silny wzrost płacy minimalnej w kolejnych latach. Znaczące podniesienie płacy minimalnej zwiększy presję na wzrost również tych wynagrodzeń, które dziś wyraźnie przewyższają poziom minimalnego wynagrodzenia (nastąpi korekta siatki płac).

Negatywna dla dynamiki wynagrodzeń jest również utrzymująca się niepewność wokół planów zniesienia ograniczenia dla rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – tzw. trzydziestokrotności. Choć projekt ustawy został wycofany, oczekiwane konsultacje społeczne w tej sprawie sygnalizują wysokie prawdopodobieństwo zniesienia trzydziestokrotności w późniejszym terminie.

Wzrost zatrudnienia po trzech miesiącach spadku

Według danych GUS, dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się w listopadzie do 2,6 proc. r/r wobec 2,5 proc. w październiku, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego, równego prognozie CA (2,5 proc.). W ujęciu miesięcznym zatrudnienie zwiększyło się w listopadzie o 11,5 tys. osób wobec spadku o 2,7 tys. osób w październiku.

Do znaczącego wzrostu zatrudnienia w ujęciu miesięcznym w listopadzie przyczynił się efekt niskiej bazy, związany z silnym skumulowanym zmniejszeniem zatrudnienia w okresie sierpień – październik br. (o 13,9 tys. osób). Eksperci sądzą, że odnotowany w listopadzie znaczący wzrost zatrudnienia miał charakter przejściowy. Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach należy oczekiwać stagnacji zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony