REKLAMAHELIO - Baner Główny - Popcorn (18-24.02.2019)

(fot. Pixabay CC0)

W sektorze dóbr konsumenckich już od pewnego czasu obserwujemy ożywienie. Wartość polskiego rynku FMCG wyceniana jest wg raportów na ok. 250 mld zł. Tylko w 2017 roku wzrosła ona o 4,3 proc., w porównaniu do 2016. Prognozy na kolejne 5 lat są równie optymistyczne – szacuje się, że rynek ten będzie rósł o 2-3 procent rocznie. Eksperci z firmy rekrutacyjnej Michael Page sprawdzili więc, na jakie zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w branży FMCG.

REKLAMAPerły Rynku FMCG 2019 - Belka w artykułach

– Firmy z sektora dóbr konsumenckich wykorzystują czas koniunktury aktywnie działając w celu podniesienia swojej przewagi konkurencyjnej. Dotyczy to także zatrudnienia. Część organizacji pozyskuje pracowników, rozbudowując struktury sprzedaży i marketingu – zarówno w oddziałach jak i w centralach. Inne z kolei decydują się na optymalizację swoich struktur dla rozwoju nowych eksperckich stanowisk, które mają przyczynić się do zwiększenia zysku – mówi Katarzyna Filas, manager w zespole Sales & Marketing w firmie rekrutacyjnej Michael Page.

Firma Michael Page zbadała wynagrodzenia proponowane nowym pracownikom firm z branży FMCG, analizując cztery obszary specjalizacji: sprzedaż, marketing, trade marketing oraz category management & consumer insights.

W sprzedaży na najwyższe zarobki – między 30-50 tys. zł brutto – może liczyć dyrektor sprzedaży, przy czym średnie wynagrodzenie wynosi ok. 37 tys. zł brutto. Zauważalnie niższe jest już przeciętne wynagrodzenie – 27 tys. zł brutto – drugiego w kolejności najlepiej opłacanego pracownika działu sprzedaży czyli national key account managera. Dalej w zestawieniu znajduje się regional sales manager. Osoba na tym stanowisku może spodziewać się wynagrodzenia w przedziale 12-17 tys. zł brutto. Key account manager może z kolei liczyć na wynagrodzenie na poziomie 14 tys. zł brutto. Na końcu klasyfikacji w tym obszarze znajduje się junior key account z zarobkami na poziomie 7,5 tys. zł brutto oraz sales representative, którego średnie wynagrodzenie wynosi ok. 4,5 tys. zł brutto.

W marketingu najwięcej można zarobić na stanowisku marketing directora – między 20-42 tys. zł brutto. Kwota najczęściej oferowana oscyluje tutaj zwykle wokół 30 tys. zł. Dalej w kolejności jest wynagrodzenie marketing managera. W tym wypadku mieści się ono w przedziale od 15 do 30 tys. zł brutto. Średnia pensja brand managera wynosi 12 tys. zł brutto. Z kolei na stanowisku asystenta brand managera / marketing specialist waha się ona między 4,5-7 tys. zł brutto, a najczęściej wynosi 6 tys. zł brutto.

Na całkiem wysokie zarobki mogą też liczyć kluczowi pracownicy w obszarach trade marketingu i category management & consumer insights. Pensja trade marketing managera to 10-18 tys. zł brutto i dokładnie w tym przedziale mieszczą się również zarobki consumer insights managera. Podobnie kształtuje się wynagrodzenie category managera, który może liczyć na kwoty rzędu 11-16 tys. zł brutto. Najniższe wynagrodzenia w tych obszarach dotyczy junior category manager – między 8-10 tys. zł brutto – oraz trade marketing specialist, którego zarobki mieszczą w przedziale 6-9 tys. zł brutto.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 15

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~mmm 4 6 miesięcy temu

  Do Pani Karoliny, Produkty mogłyby być tańsze, ale nie będą, bo zarówno Pani, ja i większość osób w tym kraju jest gotowe zapłacić więcej za taki sam produkt z logo znanej marki, lub rekomendowany przez znaną osobę. Na początek radzę zacząć kupować produkty polskich producentów i już będzie lepiej. Pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Strateg 3 6 miesięcy temu

  Za te pieniądze jestem w stanie pracować nawet 25h na dobę wstając godzinę wcześniej. Czekam na propozycje. Dyrektor z doświadczeniem na w/w stanowisku 20 lat. Tel bezpośredni 784001011

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dyrektor 2 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Jestem bardzo zaskoczony podanymi zarobkami w tym artykule. Znam kilku dyrektorów, sam jestem dyrektorem i pełen podziw.......

  oceń komentarz
 • ~Karolina 1 7 miesięcy temuocena: 33% 

  A czy produkty mogłyby być tańsze o te pensje sprzedawców i marketingowcow?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony