REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Biedronka to zdecydowany lider handlu detalicznego w Polsce

Biedronka to zdecydowany lider handlu detalicznego w Polsce (fot. materiały własne)

Strona 2 z 2
REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

- Wraz z przychodami największych dziesięciu sieci, które rosły średniorocznie o około 11 proc., równie szybko zwiększała się liczba punktów sprzedaży (o 10,7 proc. średniorocznie) oraz liczba pracowników (o 10,6 proc. średniorocznie). Relatywnie wolniej zwiększała się powierzchnia sprzedaży (o 8,5 proc. średniorocznie) - zauważają eksperci firmy Roland Berger.

Jak podkreślają analitycy, dynamiczny skok liczby punktów sprzedaży oraz liczby pracowników, połączony z wolniejszym rozwojem powierzchni sprzedażowej wynikał z szybszego rozwoju segmentów convenience i dyskontów, które przy  relatywnie niższej powierzchni sklepowej w porównaniu do supermarketów i hipermarketów charakteryzują się wyższą efektywnością sprzedaży.

W okresie ostatnich sześciu lat rosła także efektywność sprzedaży największych dziesięciu sieci handlu spożywczego. Sprzedaż na mkw. wzrosła z poziomu 17 tys. zł w 2010 roku do poziomu 18 tys. zł w 2015 roku notując wzrost o 6 proc. Z kolei sprzedaż na pracownika wzrosła z poziomu 552 tys. zł w 2010 roku do poziomu 561 tys. zł w 2015 roku, co oznacza wzrost o 2 proc.

W ostatnich 6 latach marża EBITDA wahała się pomiędzy 2,3 proc. a 4,8 proc., osiągając poziom 3,7 proc. w 2015 roku. Duża dynamika zmian marżowości największych sprzedawców handlu detalicznego w latach 2010-2015 wynikała głównie z wahań rentowności w segmencie supermarketów i hipermarketów, które wykazywały, szczególnie w ostatnich dwóch latach, ujemny lub bliski zera zysk EBITDA.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 21

 • 14
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~PL 6 ponad rok temu

  tylko Lewiatan jest polski. wnioski wyciągnij sobie sam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pawlica1 5 ponad rok temuocena: 0% 

  Szerokie omówienie, ale brak podania źródła

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hero 4 ponad rok temuocena: 17% 

  Wolę być skolonizowany przez Zachód niż przez dzikusów z PISu. Jakoś przez ostatnie 25 lat kolonizacji było mi dobrze i nie narzekałem. A to co wyrabia horda pisowska to zagrożenie dla swobód obywatelskich i bezpieczeństwa Polski. Bo słaba i odizolowana przez pisowców Polska może paść łupem sąsiadów jak 250 lat temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jacek 3 ponad rok temuocena: 100% 

  A Biedronka , Lidl to polska sieć ? Ma robolów polskich a zysk właściciel zagraniczny .Reklama nabijająca w butelkę Polaków .Przyjdz i dostaniesz 20 potem 30 zł jak zakupisz ,ale że to wytypowane tylko towary to nie poinformują .To tak jak bierzesz kredyt i nie masz czasu zapoznać się z malutkimi literkami na dole -a nuż przewidzą że nie dowidzisz.i już cię mają .A jaka pyszna łopatka z polskiej świni u nich !!!czy widzisz nocą jak z zachodu podjeżdża" polska" wieprzowina .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~krzyś 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Powinniśmy kupować produkty wyprodukowane w Polsce bez względu gdzie i kto to sprzedaje, to jest najważniejsze ... w kraju czy na świecie być ambasadorami produktów - made in poland .... :) ... kupować polską zdrową żywność, produkty z polskiej ziemi ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~v-e-r-k-a-82 1 ponad rok temuocena: 75% 

  Dobrze, że są jeszcze polskie sieci. Polacy powinni robić zakupy właśnie w nich. Musimy być patriotami ekonomicznymi bo inaczej zostaniemy skolonizowani przez zachód!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony