REKLAMAMLEKOVITA - Święta Mascarpone/Twaróg - Baner Główny (08-13.12.2019)
Prezes Auchan wskazuje polski rynek jako ten, w którym sieć radzi sobie wyjątkowo dobrze

Prezes Auchan wskazuje polski rynek jako ten, w którym sieć radzi sobie wyjątkowo dobrze (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Grupa Auchan opublikowała wyniki za pierwsze półrocze 2019 r. Edgar Bonte, prezes Auchan Retail, komentując je wymienił Polskę jako rynek, w którym sieć sklepów radzi sobie wyjątkowo dobrze.

REKLAMA

- Wyniki są szczególnie dobre w Polsce, Portugalii, na Ukrainie i w Senegalu - oświadczył Edgar Bonte na konferencji prasowej. Jak dodał, na przeciwległym biegunie znajdują się wyniki Auchan w Rosji i Francji. Wykluczył jednak możliwość wycofania się przez firmę z tych dwóch rynków.

Szef Auchan Retail nie zdradził, jak wypadły w liczbach pierwsze dwa kwartały 2019 r. w Polsce. Jednak już sama wzmianka naszego rynku to wskazówka, że wdrażanie planu transformacji biznesu nad Wisłą przebiega pomyślnie, oraz że widoczne są już jego efekty.

Plan Auchan Retail zakłada osiągnięcie poziomu 6-proc. marży EBITDA najpóźniej w 2022 r. Aby zrealizować ten cel, firma potrzebować będzie dodatkowych oszczędności rzędu 1,1 mld euro - zauważa "Euro News".

Przychody Auchan Retail w okresie od stycznia do czerwca wyniosły 22,7 mld euro. Oznacza to, że spadły o 2,4 proc. po cenach stałych, a 0,4 proc. po cenach zmiennych. Za spadki odpowiadały rynki francuski i rosyjski.

Zysk EBITDA Auchan Retail w pierwszym półroczu wyniósł 768 mln euro. To wzrost o 12,1 proc. rok do roku. Marża EBITDA wzrosła z 2,5 proc. na koniec czerwca ub.r. do 3,4 proc. na koniec czerwca br.

- Wyniki za pierwsze półrocze pokazują, że działania zespołów detalicznych Auchan są na dobrej drodze do ożywienia naszej firmy już w perspektywie krótkoterminowej - powiedział na konferencji prasowej Edgard Bonte.

Tymczasem, jak zauważa "Euro News", Auchan Holding, spółka-matka Auchan Retail (jak również nieruchomościowego Ceetrusa), w pierwszym półroczu 2019 r. zanotował stratę netto rzędu aż 1,54 mld euro. Taki wynik ma być konsekwencją m.in. trudnego procesu wycofywania się z nierentownych operacji grupy we Włoszech, a także w Wietnamie.

- Wyniki na koniec czerwca potwierdzają nasze pragnienie wzmocnienia równowagi finansowej i ekonomicznej. Decyzja o rezygnacji z działalności we Włoszech i Wietnamie jest tego dowodem. Nawet jeśli ma to duży wpływ na nasze wyniki, to nasze fundamenty są solidne. W dłuższej perspektywie zaangażujemy się w głęboką zmianę, aby dać Auchan Retail środki finansowe i strategiczne - dodał Edgard Bonte.

We Francji biznes detaliczny Auchan skurczył się w pierwszym półroczu o 1,3 proc., czyli o 149 mln euro. "Ecommerce Mag" podkreśla, że po części jest to pokłosie sprzedaży 10 sklepów wielkoformatowych sieci i zamknięcia 11 kolejnych placówek detalicznych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 10

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Centralny 2 3 miesiące temu

  Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle? Dlaczego pracownicy odchodzą? dlaczego nikt nie chce się zatrudniać w Auchan? O co chodzi? Pytanie do rządzących Auchan Polska czy wy w ogóle macie świadomość tego co się dzieje na sklepach w kwestii zatrudnienia? Czy żyjecie sobie tylko w tych swoich statystykach? Naprawdę obudźcie się bo zaraz i w Polsce będziecie musieli zamykać sklepy bo nie będzie miał kto w nich pracować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Egi 1 3 miesiące temuocena: 50% 

  Ciekawe, czy Edgar podzieli się zyskiem z pracownikami? Pewnie będą mega premie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony