REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

Konsumenci są niezwykle wyczuleni na przypadki zanieczyszczenia czy skażenia żywności, a nawet niezgodności w deklaracji źródeł jej pochodzenia. Branża mięsna, jako jedna z największych branż przemysłu spożywczego w Polsce pod względem wartości produkcji sprzedanej i zatrudnienia, musi stawić czoła wyzwaniom i wdrożyć efektywny system zarządzania ryzykiem kontrahenta, który zapewni, że współpraca zewnętrzna nie stanowi źródła zagrożeń dla ciągłości działania i wyników biznesu – przekonują eksperci firmy PwC.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.
Stoisko mięsne w sklepie Gama

Stoisko mięsne w sklepie Gama (fot. archiwum)

Znaczenie skutecznego zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw jest szczególnie widoczne w sektorze spożywczym. Wynika to przede wszystkim ze złożoności systemu kooperacji na poszczególnych etapach dostawy i przetwarzania surowców oraz produktów żywnościowych, co w wielu przypadkach skutkuje brakiem transparentności. Dużą wagę mają też rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące jakości żywności w powiązaniu z pokusą (a w wielu przypadkach koniecznością) poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw i substytutów o niższej cenie i często jakości, na skutek działań konkurencji i malejących marż. 

Presja na redukcję kosztów przedsiębiorstwa może wywołać niedostateczny bądź całkowity brak analizy ryzyka związanego z doborem, zmianą czy też utrzymaniem współpracy z dostawcami. Jednocześnie skutki zaniedbań lub nadużyć po ich stronie mogą w bezpośredni sposób przekładać się na kupującego, który firmuje wszystko to, co składa się na produkt lub usługę – niezależnie od wielkości swojego wkładu w ich wytworzenie. Tak więc koszty niewłaściwych decyzji, jak również niedopełnienia obowiązków w zarządzaniu dostawcami, mogą prowadzić do wielomilionowych strat materialnych i utraty wiarygodności jako partnera w biznesie lub dostawcy żywności. Przemysł spożywczy jest szczególnie narażony, z uwagi na wyczulenie konsumentów nie tylko na przypadki zanieczyszczenia czy skażenia żywności, skutkujące w skrajnych przypadkach zagrożeniem zdrowia i życia, ale również niezgodności w deklaracji źródeł jej pochodzenia. Obserwujemy coraz częstsze przypadki wycofywania z rynku całych partii produktów i związanych z nimi ostrzeżeń publicznych. Następstwem takich zdarzeń są skomplikowane i długotrwałe postępowania administracyjne, karne i odszkodowawcze oraz niepowetowane straty wizerunkowe. 

Problemy branży spożywczej

Najgłośniejszym i najbardziej poważnym przypadkiem było skażenie mleka w proszku melaminą w Chinach, ale przykładów w naszej części świata też nie brakuje. Choćby ostatnie wydarzenia związane z dostawą mięsa wołowego. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprzedano 9,7 ton mięsa z nielegalnego uboju chorych krów, z czego na eksport trafiło 2,7 ton. Dostawca zamieniał w nocy zakład na rzeźnię chorych krów i fałszował weterynaryjny certyfikat dopuszczenia do obrotu. Zawiódł system kontroli w jednym punkcie łańcucha dostaw. Skutki takie jak spadek cen i eksportu odczuła cała branża mięsna, natomiast spadek zaufania odbiorów – cały sektor polskiej żywności. Warto również przypomnieć aferę z 2012 roku, związaną z obecnością koniny w produktach oznaczonych jako 100% wołowiny. Firma Tesco, która straciła na całym skandalu prawie 300 milionów £ i odnotowała spadek sprzedaży sięgający 15,5 % nie była świadoma, że ich dostawca wykorzystywał w swoich produktach mięso spoza listy zatwierdzonych źródeł. Brak transparentności i właściwego sposobu zarządzania łańcuchem dostaw boleśnie odczuł również właściciel zakładu mięsnego Constar, który po aferze z „odświeżaniem” mięsa i wędlin, przez długi czas musiał podejmować kosztowne kroki odbudowywania i ochrony swoich strategicznych marek.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony