9 grudnia 2019
Zapowiadany przez członków rządu wzrost cen prądu wpłynie na wysokość przyszłorocznej inflacji. Ceny żywności będą się stabilizować. Na wzrost cen hamująco będzie...
Sieć Kaufland ruszyła z kampanią promującą ofertę produktów ekologicznych i wegetariańskich. Obecnie w ofercie sieci klienci mogą znaleźć ponad 500 tego typu...
7 grudnia 2019
6 grudnia 2019
Serwis Uber Eats uruchomił nową funkcjonalność. Opcja „Zamówienia grupowe” dedykowana jest m.in. dla pracowników biurowych, studentów czy...
5 grudnia 2019
24 listopada 2019
Choć do Black Friday został jeszcze prawie tydzień już teraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta pokazuje, że tego dnia na konsumentów może czekać wiele przykrych...
21 listopada 2019
20 listopada 2019
19 listopada 2019
Co trzeci przedsiębiorca, prowadzący sprzedaż detaliczną, zainstalował terminal płatniczy w ramach programu Polska Bezgotówkowa. Wciąż jednak są miejsca, gdzie można...
2 grudnia 2019
28 listopada 2019
Tesco realizuje strategię 4R, w ramach której eliminuje opakowania z tworzyw nie nadających się do recyklingu. Sieć walczy także ze zbyt dużymi opakowaniami.
3 grudnia 2019
8 grudnia 2019
HANDEL I DYSTRYBUCJA
handel za granicą
PRZEMYSŁ I PRODUCENCI
23 września 2019, 10:52
Inne
(fot. AMGC Right Decision LLC)
Najludniejszy kraj na ziemi nie jest samowystarczalny, jeśli chodzi o produkcję żywności. Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat Chińczycy kupią za granicą produkty i usługi o wartości ponad 10 bln dol. Znaczna część tej kwoty zostanie przeznaczona na żywność i produkty rolne. Ile z nich będzie pochodzić z Polski?
Chiny znajdują się na drugim miejscu na świecie (po Stanach Zjednoczonych), jeśli chodzi o wartość PKB. Wskaźnik ten sięga 13,4 bln dol. Jeśli podzielimy go przez liczbę mieszkańców otrzymamy 18 100 dol. na głowę, co jest wynikiem prawie o połowę niższym niż w przypadku Polski. Chiny to największy eksporter. Istnieją jednak grupy produktów, które ten kraj musi importować. Są wśród nich m.in. artykuły spożywcze.
Według Lin Wei, dyrektora generalnego ds. kontroli jakości i kwarantanny w Ministerstwie Żywności i Polityki Rolnej Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ), w 2017 roku Państwo Środka zakupiło produkty spożywcze o łącznej wartości 100 mld dol. z 200 krajów. Tak duży import wiąże się z szybkim wzrostem gospodarki i poziomu życia mieszkańców. Poza tym nie można zapominać, że w Chinach mieszka… jedna trzecia światowej klasy średniej.
Niewykorzystany potencjał
W 2018 roku Polska sprzedała do najludniejszego kraju na świecie towary o łącznej wartości 2,6 mld dol., co jest drugim najlepszym wynikiem w całej Unii Europejskiej. Warto jednak zauważyć, że aż jedna czwarta tej kwoty przypada na… miedź, podczas gdy udział żywności jest wręcz symboliczny i odpowiada zaledwie 1% całkowitej wartości wyeksportowanych wyrobów. Wysyłamy do Chin m.in. serwatkę, mleko, śmietanę, żywność dla niemowląt czy wyroby mączne).
Ze względu na duże możliwości w zakresie produkcji i przetwórstwa żywności, o około jedną trzecią przekraczające zapotrzebowanie rodzimego rynku, Chiny wydają się dla Polski jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym kierunkiem eksportowym. Ambicją rządzących powinno być stymulowanie handlu zagranicznego produktami gotowymi (przetworzonymi), a nie surowcami, ponieważ realizacja takiej strategii pozwala rozwijać się wielu podmiotom zaangażowanym w powstanie produktów o wartości dodanej i dystrybutorom.
Popyt na produkty spożywcze na chińskim rynku stale rośnie. I będzie tak nadal, nawet jeśli nieco osłabnie tempo wzrostu gospodarczego, które od dekady waha się w przedziale 7-11% rok do roku. Dlaczego? Chociażby dlatego, że setki milionów mieszkańców mniej zamożnych prowincji będzie robić wszystko, by osiągnąć poziom życia współobywateli zamieszkujących bogatsze części kraju na południowym wybrzeżu.
Nowy Jedwabny Szlak
Eksportowi konfekcjonowanej żywności do Chin sprzyja inicjatywa One Belt One Way (Jeden Pas, Jedna Droga), zwana również Nowym Jedwabnym Szlakiem. To strategiczny projekt ekonomiczny i polityczny ogłoszony w 2013 roku przez Chińską Republikę Ludową. Polega na rozbudowie sieci infrastruktury łączącej Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki, co ma stworzyć szczególnie korzystne możliwości współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej i handlowej.
Unia Europejska zawarła historyczne porozumienie z Chinami – donosi
Eksport polskiej żywności do Chin od stycznia do maja wzrósł o 76 proc. w
Poleć innym
Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
Super, jeszcze napiszcie gdzie te polskie produkty można w chinach kupić. Bo jak na razie nigdzie nic nie ma w przeciwieństwie do niemieckich które są dosłownie wszędzie.
zdjęć: 9
zdjęć: 79
29 listopada 2019
zdjęć: 6
zdjęć: 112
26 listopada 2019
22 października 2019
28 września 2019
19 września 2019
Na portalu wiadomoscihandlowe.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.